KTP hankki pelaajan, jolle on tarjolla iso rooli Kotkassa
Kuva: Juha Tamminen
KTP-Basket on solminut tulevan kauden kattavan sopimuksen 194-senttisen ja 92-kiloisen Ilmari Kallion kanssa.
Kalliolla, 24, on kokemusta Korisliigasta jo kaudelta 2009-10, jolloin hän debytoi kasvattajaseuransa Salon Vilppaan paidassa ja pelasi joukkueessa seitsemän seuraavaa kautta.
Kauden 2015-16 jälkeen Kallio siirtyi Salosta Ouluun I divisioona A:han ONMKY:n riveihin. Menneen kauden tehot olivat reilun 30 minuutin ottelukohtaisella peliajalla 12,3 pistettä, 3,6 levypalloa ja 2,1 syöttöä.
– Hän pelasi Oulussa hyvän kauden. Aikanaan Vilppaan pelaajana liigassa rooli oli tietysti pienempi, mutta meillä olisi nyt isompaakin osaa tarjolla, KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoi Kymen Sanomissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä
- Miro Little vahvassa syöttövireessä NCAA:ssa
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen voitossa