Kataja koki kylmää kyytiä Legia Varsovan vieraana

Kuva: Juha Tamminen
Joensuun Katajan taival FIBA Europe Cupin runkosarjassa alkoi tylyllä 55-86-vierastappiolla Legia Varsovaa vastaan.
Ottelun ratkaisun alkutahdit nähtiin jo ottelun avauspuoliajalla, kun kotijoukkue karkasi 35-8 johtoon 15 minuutin pelin jälkeen. Vaikka Kataja saikin juonesta paremmin kiinni ottelun edetessä, ei voittajasta ollut keskiviikon myöhäisiltana epäselvyyttä.
– Olimme aivan pihalla ottelun alussa. Tuntui, ettemme uskaltaneet pelata ja pelkäsimme omia virheitämme enemmän kuin koitimme onnistua. Emme tienneet kummassakaan päässä, mitä meidän pitäisi tehdä ja odotettiin joukkuekaverilta ihmetekoja, Katajan pettynyt päävalmentaja Juha Sten kommentoi ottelun jälkeen.
Katajan paras oli 13 pistettä nakuttanut Aapeli Alanen. Kotijoukkue Legia Varsovan paras pistemies oli 26 pinnaa upottanut Michael Finke.
Katajan urakka eurokentillä jatkuu ensi keskiviikkona vierasottelulla tanskalaista Bakken Bearsia vastaan.
Lähde: Basket.fi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto