Jamar Wilson erinomaisessa iskussa pronssipeleissä
Kuva: Juha Tamminen
Susijengin luottomiehen Jamar Wilsonin erinomaiset otteet jatkuivat Liettuan liigan pronssipeleissä.
Lietkabelis mittelee Neptunasia vastaan Liettuan liigan pronssimitalista. Kahden ottelun jälkeen Lietkabelis on tappiolla 0-2.
”Jammu” pussitti joukkueiden ensimmäisessä ottelussa peräti 25 pistettä ja koristeli tilastojaan vielä levypallolla ja kahdella syötöllä, mutta Neptunas oli kotonaan vahvempi korilukemin 89-77 (39-35).
Toisessa kohtaamisessa kotikentällään Lietkabelis taisteli voitosta viime hetkille saakka, mutta Neptunasin vahva viimeinen neljännes vei sen 88-75 (50-42)-voittoon. Tällä kertaa Wilson kunnostautui enemmän syöttäjänä antaen viisi namupassia joukkuekavereilleen ja lisäksi hän itse pussitti 11 pistettä, otti kolme levypalloa ja riisti kertaalleen.
Pronssimitaliin vaaditaan kolme voittoa ja ottelupari on ensimmäistä kertaa katkolla perjantaina Neptunasin kotihallissa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Utah Jazzin valmentajalla uskoa Lauri Markkaseen
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Elias Valtonen takaisin tositoimissa
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Italiassa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan