FIBA World Cup Trophy Tour Suomessa sunnuntaina
Alkukesästä Eurooppaa kiertänyt Kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n järjestämä MM-pokaalikiertue pysähtyy sunnuntaina 11.6. Helsinkiin.
MM-kisojen voittajalle luovutettava kiertopalkinto Naismith Trophy on tulevana sunnuntaina 11.6. klo 12–15 nähtävissä yleisölle Narinkkatorilla, Helsingissä. Narinkkatorilla pelataan kyseisenä ajankohtajana 3×3-koriksen SM-kiertueen vuoden avausturnaus, joten kaiken kukkuraksi on tarjolla huippukorista.
MM-pokaalin ja 3×3 SM-kiertueen lisäksi tapahtumassa on mukana Susijengin pelaajia, jotka kertovat kuulumisistaan sekä antavat vuorenvarmasti nimikirjoitukset ja selfiet paikalle saapuville faneille. Yleisöllä on vapaa pääsy tapahtumaan.
Susijengistä sunnuntaina klo 12–13 paikalla ovat Remu Raitanen ja Edon Maxhuni. Tuntia myöhemmin puolestaan Alexander Madsen ja Henri Kantonen.
Vuoden 2023 koripallon MM-kisat pelataan 25.8.-10.9.2023 Filippiineillä, Indonesiassa ja Japanissa. Susijengi pelaa alkulohkonsa Okinawalla Japanissa yhdessä isäntämaa Japanin sekä Australian ja Saksan kanssa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- Susijengille lukuisia Urheilugaala-ehdokkuuksia
- Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin
- Lauri Markkasen Utah taipui Golden Staten tulikuumalle hyökkäykselle
- Susijengi lähtee MM-karsintaikkunaan neljäntoista pelaajan voimin
- Lauri Markkasen ja Utah Jazzin taistelu ei riittänyt