Espanjassa haetaan ratkaisua kauden päättämiseen

Espanjassa miesten koripallon pääsarjajoukkueet ovat päässeet yhteisymmärrykseen siitä, miten kausi koetetaan pelata loppuun saakka.
Seurat haluavat pelata kauden loppuun kahdentoista joukkueen turnauksena, joka pelattaisiin yhdessä paikassa. Kanariansaarilla pelaava CB Gran Canaria ja andorralainen BC Andorra ovat ilmoittaneet halukkuudesta isännöidä lopputurnausta. Tavoitteena olisi, että seurat jaettaisiin kahteen kuuden joukkueen lohkoon, joista kummastakin lohkosta selviäisi välieriin kaksi parasta.
Espanjan ACB-liigassa pelaa Susijengin työmyyrä Sasu Salin, joka edustaa Teneriffaa.
– Kyllähän pelit voi pelata, jos terveys pystytään takaamaan. Tällä hetkellä se vaikuttaa aika absurdilta. Kukaan ei ole vielä sitä mieltä, että tämä onnistuisi. Muidenkin seurojen pelaajilta olen kuullut, että ei tämä ainakaan toistaiseksi voisi toimia, Salin kertoo fiiliksistään kauden jatkamisesta Yle Urheilulle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta