Erik Muprhy: ”Olen kuullut Skylinersistä pelkkää hyvää”
Kuva: Juha Tamminen
Maanantaina kerrottiin, että Susijengin Erik Murphy siirtyy Saksan Bundesliigaa pelaavaan Fraport Skylinersiin. Murphy saa Frankfurtissa joukkuetoverikseen Susijengi-kapteeni Shawn Huffin.
Murphyn tuo Frankfurtiin joukkueen ison pään tulevaisuuden lupauksen Niklas Kielin loukkaantuminen. Murphyn ja Skylinersin sopimus on voimassa marraskuun loppuun, jonka jälkeen seuralla on optio sopimuksen jatkamisesta ensiksi kauden 2018-19 loppuun ja myöhemmin aina 2019-20-seurajoukkuekauden loppuun asti.
– Frankfurt on hieno kaupunki ja olen kuullut Skylinersistä pelkkää hyvää. Olen tuntenut coach Herbertin jo pitkään ja pelannut Shawn Huffin kanssa maajoukkueessa sekä Brady Heslipin kanssa NBA:n kesäliigassa, Murphy kertoo Koripalloliiton verkkosivujen mukaan Skylinersin tiedotteessa.
– Uskon, että heittokykyni, kokoni ja pelinlukutaitoni ansiosta tulen löytämään paikkani joukkueessa nopeasti.
Murphy pelasi viime syksynä Ranskan liigaa Nanterressa, mutta vietti koko kevätkauden ja kesän kotiseuduillaan Massachusettsissa kuntouttamalla itseään takaisin ammattilaiskentille.
– Olen etsinyt joukkueeseeni motivoituneita, nälkäisiä pelaajia. Erikillä on kuntoutuksessa vietettyjen kuukausien jälkeen valtava halu osoittaa, mihin hän pystyy. Aiemmalla urallaan Turkissa ja Ranskassa Erik on osoittanut kykynsä koripalloilijana, päävalmentaja Gordon Herbert toteaa.
Erik Murphyn, Shawn Huffin ja Gordon Herbertin Fraport Skylinersin lisäksi suomalaisosaamista Saksan Bundesliigassa edustavat Bayern Münchenin Petteri Koponen sekä Crailsheim Merlinsin valmennuskaksikko Tuomas Iisalo-Vesa Vertio.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Video: Miikka Muurinen hämmensi koripallotoimittajaa
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Linda-Lotta Lehtoranta juhli tuplamestaruutta
- Awak Kuier joutui pettymään Euroliigan finaalissa
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Awak Kuierin Galatasaray taisteli tiensä Euroliigan finaaliin
- Utah Jazzin valmentajalla uskoa Lauri Markkaseen
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Video: Miikka Muurinen hämmensi koripallotoimittajaa
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Linda-Lotta Lehtoranta juhli tuplamestaruutta
- Awak Kuier joutui pettymään Euroliigan finaalissa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Mikael Jantusen Fenerbahcella vaikeat ajat jatkuvat
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia