Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Koskimies on pelannut urallaan Euroopassa aiemmin Espanjassa ja Saksassa, mutta palasi viime kaudeksi kotimaahan ja pelasi Peli-Karhuissa. Saksassa hän on aiemmin edustanut Angels Nördlingeniä sekä Kelterniä, mutta tällä kertaa seuraksi valikoitui Saarlouis Royals.
– Halusin pelata niin korkealla tasolla kuin mahdollista, ja kun Peli-Karhut ei lähtenyt EuroCupiin, niin se oli suuri syy etsiä uutta seuraa. Täällä pääsen pelaamaan myös EuroCupia ja se oli suuri syy miksi siirryin. Henkilökohtaisesti viime kausi meni hyvin, vaikka siinä oli loukkaantuminen välissä, mutta muuten kausi meni hyvin. Sen jälkeen halusin jälleen ulkomaille vähän kovempaan sarjaan, Koskimies avaa siirtoaan Saksaan Koripalloliiton sivuilla.
Koskimies ei mitenkään tietoisesti etsinyt pelipaikkaa varta vasten Saksasta, mutta Susiladiesin joukkuekaveri Roosa Lehtorannalla oli näppinsä pelissä. Lehtoranta pelasi Royalsissa jo viime kaudella ja jatkaa seurassa myös tänä vuonna.
– Olin avoin kaikille vaihtoehdoille, mutta Saksaan oli kiva palata. Täällä on kova kilpailu ja sarja on tasainen, joten jokaiseen peliin pitää lähteä täysiä. Ja onhan se kivempi, että on joku suomalainen myös ja Roosa itse asiassa toimi välikätenä siirrossa. Hän tiesi, että seura etsi kolmospaikan pelaajaa ja vihjaisi minusta.
Royals voitti viime kaudella Saksan cupin ja sijoittui sarjassa toiseksi. Täksi kaudeksi uutena haasteena tulevat mukaan EuroCupin ottelut. Pelatessaan Kelternissä Koskimies pääsi pelaamaan Saksan finaaleja, mutta tuolloin oli palkintona hopeaa. Nyt tähtäimessä on Saksan mestaruus.
– Seuran tavoitteena on parantaa viime kaudesta eikä siihen jää paljon vaihtoehtoja kuin mestaruus.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Susijengi kutsuttu koolle maaotteluihin Belgiaa vastaan
- Henna Sandvik liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaat tytöt ja pojat kutsuttu maajoukkueleirille Kisakallioon
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä