Edon Maxhuni tuikki Gravelines-Dunkerquen joulutähtenä, kun hän siivitti joukkueensa kauden kolmanteen voittoon.

Maxhuni lähetti kotikannattajat hyvillä mielin joulun viettoon, kun hän johdatti Gravelines-Dunkerquen 86-78-voittoon Chalon/Saonesta. Maxhuni oli ottelun ykköstykki heittäessään 21 pistettä.

Maxhuni oli voitossa avainasemassa Gravelines-Dunkerquen noustessa viimeisen vajaan pariminuuttisen aikana viiden pisteen takamatkalta kahdeksan pisteen voittoon. Gravelines-Dunkerque vei viimeisen minuutin ja 50 sekuntia peräti 13-0.

Susijengin pallotaituri ensin alusti pelin syötöllään, joka toi joukkueen kahden pisteen päähän, ja hetkeä myöhemmin kirmasi puolustuslevypallosta toiseen päähän ja Neal Quinn pisti karat sisään nostaen kotijoukkueen tasoihin 42 sekuntia ennen loppua.

Seuraavaksi Maxhuni riisti pallon ja hän pääsi vapaaheittoviivalta nostamaan joukkueensa johtoon. Gravelines-Dunkerque sai stopin myös seuraavaan tilanteeseen ja Maxhuni pääsi heittämään vapariviivalta jo ratkaisevan neljän pisteen etumatkan.

Voitto oli Gravelines-Dunkerquen kauden kolmas ja samalla se nousi pois putoajan paikalta.

Lähde: Basket.fi

LUE MYÖS: