20-vuotiaiden miesten maajoukkue kaatoi Tanskan PM-kisojen avausottelussa
Suomen 20-vuotiaiden miesten ensimmäisessä PM-kisaottelussa Ruotsin Södertäljessä kaatui Tanska loppunumeroin 100-79 (59-42).
Sudenpennut johti alusta loppuun ja keräsi jo puoliajalle mennessä 20 pistettä hipovan johtoaseman. Parhaimmillaan ero venyi 25 pisteeseen kolmannella neljänneksellä.
– Peli oli sillä tavalla kaksijakoinen, että hyökkäyspään tekeminen oli koko pelin kohtuullisen hyvällä tolalla. Pystyimme omalla pelitempolla ja -nopeudella luomaan jatkuvasti hyviä korintekopaikkoja, Suomen päävalmentaja Mikko Tupamäki toteaa Koripalloliiton sivuilla.
– Toisaalta henkilökohtaisella tasolla ajojen puolustamisessa jäi vielä paljon parannettavaa. Vastustaja oli erittäin kookas ja atleettinen, ja pyrkivät selkeällä game planilla hyökkäämään kohti koria. Toki meidän pelitavalla tulee paljon pallonhallintoja ja isokorisia pelejä, mutta varsinkin ensimmäisen puoliajan 42 pistettä on liikaa, Tupamäki huomauttaa.
Suomen tehokkaimpiin pelaajiin lukeutuivat Viljami Vartiainen (24/7), Topias Jokela (8/11/7 syöttöä), Leo Nordberg (13/4) ja Ville Karhu (14/2).
Perjantaina vastaan tulee Viro.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timberwolves jälleen liian kova Jazzille – Lauri Markkanen 21 pistettä ja 8 levypalloa
- Miro Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä