Yle: Lauri Markkasen nimeä kantavat koriskoulut täyttyivät vauhdilla
Kuva: Getty Images
Suomen koripallomaajoukkueen tähtiin päättyneissä EM-kisoissa kuuluneen Lauri Markkasen nimeä kantavatmaksuttomat koriskoulut ovat täyttyneet nopeasti, kertoo Yle. Markkanen, 20, lupautui koulujen kummiksi kotiseutunsa Jyväskylän alueella.
Ylen mukaan aloittavien koripalloharrastajien määrä on tänä syksyny lähes kolminkertaistunut. Yhteensä kouluihin ilmoittautui 400 innokasta, eivätkä kaikki halukkaat mahtuneet mukaan. Edellisinä vuosina osanottajia on ollut vain noin 120. Se osoittaa, mikä vetovoima Markkasen nimellä on nuorten liikkumisessa.
Koriskoulu on tarkoitettu koripallon aloittaville 5-9-vuotiaille pojille ja tytöille. Koulut pyörivät syyskuusta huhtikuuhun Jyväskylässä, Muuramessa, Äänekoskella ja Laukaassa.
Lasten koriskoulujen toteutuksesta vastaavat Jyväskylä Basketball Academy, HoNsU, Säynätsalon Riento, Laukaan Urheilijat, Muuramen Urheilijat ja Äänekosken Huima.
Koriskouluun kuuluu yksi harjoitus viikossa kevääseen asti, oma pallo ja peliasu. Eikä se maksa lapsille mitään. Kaupungit ja kunnat ovat antaneet salinsa käyttöön veloituksetta.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timberwolves jälleen liian kova Jazzille – Lauri Markkanen 21 pistettä ja 8 levypalloa
- Miro Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä