Upea ratkaisu! Lauri Markkanen donkkasi Bullsin voittoon Knicksistä
Kuva: Getty Images
Lauri Markkanen heitti 12 pistettä, kun Chicago Bulls päihitti kotikentällään New York Knicksin 87-92. Tärkeimmän korinsa ”The Finnisher” teki 40 sekuntia ennen loppua, kun Markkanen toimi nopean hyökkäyksen kärkenä räjäyttäen donkillaan United Centerin kotiyleisön hurmokseen.
Markkasen häirittyä puolustettavansa vaikeaan heittoon Bulls korjasi puolustuslevypallon ja Kris Dunn löysi Knicksin selustaan karanneen Markkasen kahden käden donkkiin, jolla Bulls nousi 88-86-johtoon.
Yhden kehnomman pelin jälkeen Markkanen palasi yhdeksi Bullsin pistenikkareista: kahdellatoista pisteellä vain Dunn (17/5/5 syöttöä) teki kotijoukkueelta enemmän pisteitä. Viidestätoista pelitilanneheitostaan Markkanen upotti viisi ja kahdeksasta kolmosestaan kaksi. Pistetusinansa lisäksi suomalainen kaapi kaksi levypalloa, tarjoili yhden syötön sekä riisti ja torjui kerran.
Knicksin ykkönen oli latvialaistähti Kristaps Porzingis, joka säkitti 23 pistettä ja haki kuusi levypalloa.
Bulls on nyt voittanut kaksi peräkkäistä ottelua. Chicagolaisten kokonaissaldo tältä kaudelta on 12 voittoa ja 22 tappiota. Bulls hävisi pahimmillaan yli kymmenen ottelua putkeen, mutta Nikola Miroticin paluun jälkeen Bulls on voittanut säännöllisemmin.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa
- Suomalaisonnistujat esiintyivät edukseen NCAA-parketeilla
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- Susijengille lukuisia Urheilugaala-ehdokkuuksia
- Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Susijengi lähtee MM-karsintaikkunaan neljäntoista pelaajan voimin
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa