U20-naiset kukistivat Irlannin
Suomen U20-naiset kaatoivat Irlannin 73-59 ja säilytti paikkansa Euroopan korkeimmalla tasolla. Seuraavaksi joukkue saa perjantaina vastaansa Liettuan.
Suomella oli mahdollisuus varmistaa säilyminen A-divisioonassa ja se näkyi ottelun alusta alkaen. Naisten puolustus oli rautaista etenkin avausjaksolla. Vaikka peli tasoittuikin toisella jaksolla, pääsi Suomi puoliajalle johdossa 39-26.
Irlanti ei toisella puoliajalla päässyt missään vaiheessa uhkaamaan Suomen voittoa, vaan ero puhui yli kymmenessä pisteessä pelin loppuun asti. Voitto kirjattiin Suomelle 73-59.
Suomen tehonelikon muodostivat Teresa Seppälä, Kati Ollilainen, Henna Sandvik ja Liisa Taponen. Seppälä pussitti ottelun korkeimman pistemäärän 21 pisteellä. Sandvik keräsi tupla-tuplan 15 pisteellä ja 14 levypallolla. Ollilainen kasasi yhdeksän pistettä ja yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Taponen puolestaan pääsi käyttämään pituuttaan hyödykseen ja nosteli 16 pistettä kovalla prosentilla.
Naiset saavuttivat tulostavoitteensa ja säilyttivät paikkansa A-divisioonassa. Joukkue pelaa turnauksessa sijoista 9-12. Seuraava ottelu Suomella on Liettuaa vastaan perjantaina. Se alkaa klo 20:45.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa