Susiladiesin taistelu ei riittänyt – ”Ihan hyvin pelattiin joukkueena”

Susiladiesin EM-karsintataival kohti vuoden 2023 EM-kisoja alkoi tappiolla, kun Liettua oli Suomea parempi Kėdainiaissa numeroin 69-59 (35-24). Susiladies pelaa seuraavan ottelunsa jo sunnuntaina, kotikentällään Urhea-hallissa Ukrainaa vastaan.
– Ihan hyvin pelattiin joukkueena. Saatiin hyviä heittopaikkoja luotua, mutta ei saatu niitä sisään. Ehkä tästä vähän puuttui sellainen usko, että voidaan voittaa. Nyt ollaan tajuttu, että pärjätään tällä kentällä. Pari helppoa sisään, olisi voinut olla ihan eri peli, kaksi kolmosta upottanut Elina Koskimies analysoi Koripalloliiton sivuilla.
Suomen ehdoton ykkönen oli Awak Kuier, joka parketin pistekuningattaruuden lisäksi väänsi erittäin monipuoliset tilastot: 21 pistettä, 14 levypalloa, kaksi riistoa ja neljä torjuntaa. Koskimies liittyi toisena pelaajana kaksinumeroista kirjoihin 10 pisteellä – virhevaikeuksista huolimatta.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa