Susijengin suurlupaus Max Besselink BC Nokian riveihin

Susijengin nuoreen kaartiin lukeutuva 202-senttinen Helsingin NMKY:n kasvatti ja toisen polven koripalloilija Max Besselink, 19, liittyy alkavaksi Korisliiga-kaudeksi BC Nokian riveihin.
Viime kaudella Korisliigassa debytoinut Besselink viihtyi alkusyksyn Yhdysvalloissa Santa Claran yliopiston vahvuudessa, mutta palaa nyt Suomeen aloittamaan ammattilaisuraansa.
Besselink on BC Nokian riveissä tuttujen ympäröimänä, sillä myös hänen isoveljensä Michael Besselink pelaa joukkueessa.
Korisliiga-tasolla Besselink debytoi jo viime kaudella, jolloin hän esiintyi edukseen Helsinki Seagullsin paidassa. Seitsemässätoista ottelussa Besselinkin keskiarvoiksi kirjautettiin 6,8 pistettä, 3,9 levypalloa ja 1,1 syöttöä ottelua kohden. Kevätkaudeksi Besselink siirtyi Seagullsista Divari A:han ja Helsingin NMKY:yyn, jossa hänelle merkittiin 21,8 pisteen, 9,7 levypallon, 2,1 syötön, 1,1 riiston ja 1,1 blokin kausikeskiarvot.
Susijengin miehistöön Besselink nimettiin ensimmäisen kerran marraskuussa 2020. Tähän asti hän on vetänyt Suomi-paidan ylleen yhdessä miesten maaottelussa ja viidessä nuorten maaottelussa.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä