Susijengin medical trainerin kirja julkaistu
Uutuuskirja Yrjövuori. The Finn, urheilutähtien luottomies kertoo fysiikkavalmentaja Marko Yrjövuoren tarinan.
Susijengin medical trainerina vuodesta 2014 toiminut Marko Yrjövuori kertoo kirjassaan avoimesti vaikeasta lapsuudestaan, hulppeasta Amerikan-elämästään ja toisaalta myös hohdokkaan Hollywoodin nurjasta puolesta. Hän avaa ajatuksiaan urheiluvalmennuksesta, työuupumuksesta ja levon merkityksestä.
Yrjövuori. The Finn, urheilutähtien luottomies ilmestyi kauppoihin 22.9. ja kirjan on kirjoittanut toimittaja Petteri Ala-Kivimäki.
Yrjövuori toimi pitkään osana NBA-seura Los Angeles Lakersin palveluksessa ja pääsi juhlimaan joukkueen kanssa muun muassa NBA:n mestaruutta. 12 vuotta Los Angeles Lakersissa työskennellyt Yrjövuori vastasi muun muassa siitä, että maailman paras koripalloilija Kobe Bryant oli ilta toisensa jälkeen pelikunnossa.
Pitkien päivien ja huumaavan menestyksen keskellä Yrjövuori kuitenkin unohti pitää huolta itsestään. Kun hän nukahti lukiessaan tyttärelleen iltasatua, hän havahtui siihen, millaista elämää oli viimeiset vuodet viettänyt. Yrjövuori palasi Suomeen ja hän työskentelee nykyisin muun muassa osana Susijengin huoltotiimiä.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Andre Gustavson tykitti kauden piste-ennätyksensä
- Video: Miikka Muurinen hämmensi koripallotoimittajaa
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Linda-Lotta Lehtoranta juhli tuplamestaruutta
- Awak Kuier joutui pettymään Euroliigan finaalissa
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Awak Kuierin Galatasaray taisteli tiensä Euroliigan finaaliin
- Utah Jazzin valmentajalla uskoa Lauri Markkaseen
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Video: Miikka Muurinen hämmensi koripallotoimittajaa
- Linda-Lotta Lehtoranta juhli tuplamestaruutta
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Awak Kuier joutui pettymään Euroliigan finaalissa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia