Suomi ja Venäjä nimesivät miehistönsä illan otteluun

© Kuva: Juha Tamminen

Suomi ja Venäjä ovat nimenneet pelaajat, jotka kirjataan pöytäkirjaan Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnauksen päätösottelussa.

Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann on nostanut Susijengin kokoonpanoon Aapeli Alasen ja Juho Nenosen.

Susijengi ja Venäjä kohtaavat sunnuntaina klo 19.00.

 

Susijengin kokoonpano, Suomi-Venäjä 18.8., Espoo Metro Areena

 

# Nimi Pituus Syntynyt Seura
3 Antti KANERVO 192 12.4.1989 Helsinki Seagulls
4 Mikko KOIVISTO 194 18.4.1987 Salon Vilpas
5 Alex MURPHY 206 3.6.1993 San Sebastian Gipuzkoa (ESP)
7 Shawn HUFF 198 5.5.1984 Helsinki Seagulls
10 Tuukka KOTTI 205 18.3.1981 Helsinki Seagulls
19 Elias VALTONEN 198 11.6.1999 Arizona State (NCAA)
20 Alexander MADSEN 207 20.1.1995 Free agent
21 Edon MAXHUNI 188 21.3.1998 CB Gran Canaria (ESP)
22 Carl LINDBOM 206 10.11.1991 HydroTruck Radom (POL)
24 Aapeli ALANEN 201 5.3.1996 Kataja Basket, Joensuu
25 Juho NENONEN 202 12.9.1987 Salon Vilpas
29 Hannes PÖLLÄ 212 9.3.1998 Oklahoma (NCAA)
30 Andre GUSTAVSON 192 7.5.1999 Richmond (NCAA)
31 Jamar WILSON 185 25.2.1984 JL Bourg-en-Bresse (FRA)
41 Topias PALMI 194 26.8.1994 Vanoli Cremona (ITA)
  • Päävalmentaja Henrik DETTMANN
  • Valmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
  • Fysioterapeutti Atso LIESMALA
  • Fysioterapeutti Jarkko AHO
  • Lääkäri Aleksi KALLIONIEMI
  • Huoltaja Jussi LAUKKONEN
  • Joukkueenjohtaja Mika MÄKELÄ

 

Venäjän kokoonpano, Suomi-Venäjä 18.8., Espoo Metro Areena

# Nimi Pituus Syntynyt Seura
2 Andrei SOPIN 186 1997 MBA Moskova (RUS)
3 Sergei KARASJOV 202 1993 BC Himki (RUS)
4 Evgenii BABURIN 190 1987 Nizhni Novgorod (RUS)
6 Grigori MOTOVILOV 193 1998 Spartak-Primorye (RUS)
8 Vladimir IVLEV 207 1990 Lokomotiv Kuban (RUS)
11 Semen ANTONOV 202 1989 Moskovan TsSKA (RUS)
12 Andrei ZUBKOV 202 1991 Pietarin Zenit (RUS)
14 Nikita BALASHOV 208 1991 Vostok-65 (RUS)
20 Andrei VORONTSEVITSH 207 1987 Moskovan TsSKA (RUS)
28 Aleksandr PLATUNOV 192 1997 Parma (RUS)
31 Jevgeni VALIJEV 205 1990 BC Himki (RUS)
35 Artem ZABELIN 215 1988 Parma (RUS)
41 Nikita KURBANOV 202 1986 Moskovan TsSKA (RUS)
  • Päävalmentaja Sergei BAZAREVITSH
  • Valmentaja Sergei BYKOV
  • Valmentaja Sasa GRUJIC
  • Valmentaja Denis GODLEVSKIY
  • Valmentaja Sergei VOZNIUK

>>> Erikoistarjous rajoitetun ajan: Lunasta 20€ liveveto + 100% talletusbonus!