”Suomesta on tulossa iso koripallokulttuurin tyyssija”
Susijengi pelasi marraskuun karsintaikkunassa ilman NBA:han siirtynyttä Lauri Markkasta, Euroliiga-pelaajia Petteri Koposta ja Sasu Salinia ja pitkäaikaisia runkopelaajiaan Teemu Rannikkoa ja Gerald Lee Jr.:a. Lisäksi Tuukka Kotti sai kolhun Bulgaria-ottelun alussa eikä kyennyt pelaamaan Tshekkiä vastaan.
Susileirissä ei ole kuitenkaan jääty voivottelemaan poissaoloja, vaan vähemmän kokeneet pelaajat ovat osoittaneet kykynsä. Pitkä matka Kiinan elo-syyskuun 2019 MM-kisoihin on vasta alkanut.
– Suomalaiset fanit näkevät, mitä tapahtuu isossa kuvassa. Suomesta on tulossa iso koripallokulttuurin tyyssija, ja maajoukkuejärjestelmästämme on kasvamassa erinomaisia pelaajia, kuten viimeksi Lauri Markkanen, Jamar Wilson arvioi Koripalloliiton verkkosivuilla.
FIBA:n käyttöön ottamaa uusvanhaa karsintajärjestelmää seurajoukkuekauden katkaisevine ikkunoineen ”Jammu” pitää tervetulleena uudistuksena.
– Kilpailujärjestelmän muutos antaa vähän paremman mahdollisuuden viettää kesälomaa perheen kanssa, ja pidän siitäkin, että saamme pelata keskellä kautta. On mukavaa päästä kotiin kauden ollessa käynnissä, nukkua omassa sängyssään, syödä itse tehtyä ruokaa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä
- Miro Little vahvassa syöttövireessä NCAA:ssa
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa