”Suomesta on tulossa iso koripallokulttuurin tyyssija”
Susijengi pelasi marraskuun karsintaikkunassa ilman NBA:han siirtynyttä Lauri Markkasta, Euroliiga-pelaajia Petteri Koposta ja Sasu Salinia ja pitkäaikaisia runkopelaajiaan Teemu Rannikkoa ja Gerald Lee Jr.:a. Lisäksi Tuukka Kotti sai kolhun Bulgaria-ottelun alussa eikä kyennyt pelaamaan Tshekkiä vastaan.
Susileirissä ei ole kuitenkaan jääty voivottelemaan poissaoloja, vaan vähemmän kokeneet pelaajat ovat osoittaneet kykynsä. Pitkä matka Kiinan elo-syyskuun 2019 MM-kisoihin on vasta alkanut.
– Suomalaiset fanit näkevät, mitä tapahtuu isossa kuvassa. Suomesta on tulossa iso koripallokulttuurin tyyssija, ja maajoukkuejärjestelmästämme on kasvamassa erinomaisia pelaajia, kuten viimeksi Lauri Markkanen, Jamar Wilson arvioi Koripalloliiton verkkosivuilla.
FIBA:n käyttöön ottamaa uusvanhaa karsintajärjestelmää seurajoukkuekauden katkaisevine ikkunoineen ”Jammu” pitää tervetulleena uudistuksena.
– Kilpailujärjestelmän muutos antaa vähän paremman mahdollisuuden viettää kesälomaa perheen kanssa, ja pidän siitäkin, että saamme pelata keskellä kautta. On mukavaa päästä kotiin kauden ollessa käynnissä, nukkua omassa sängyssään, syödä itse tehtyä ruokaa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
- Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
- Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio