Suomen Cupia ei pelata alkavalla kaudella
Alun perin helmikuulle kaavaillut naisten ja miesten Suomen Cupin finaalit jäävät tällä kertaa pelaamatta, kertovat Koripalloliiton verkkosivut.
Suomen Cupin kehitystyö kuitenkin jatkuu ja tavoitteena on ottaa se taas seuraavina vuosina osaksi Koripalloliiton kilpailujärjestelmää.
Liittohallitus hyväksyi 31. elokuuta pidetyssä kokouksessaan aikuisten pääsarjaryhmän esityksen olla pelaamatta kilpailuvuoden 2024–2025 Suomen Cupia.
Suomen Koripalloliitto ry ja Yleisradio Oy solmivat kesällä 2021 naisten ja miesten Suomen Cupin välieriä ja finaaleita vuosina 2022-24 koskevan sopimuksen, jossa oli optio seuraavista kausista.
Option käytön ehtona on ollut Ylen parlamentaarisen työryhmän lopputulos. Parlamentaarisen työryhmän työn tuloksia ja tietoa siitä, miten ne vaikuttavat urheilun televisiointiin, ei toistaiseksi ole. Alustavasti työryhmän päätös asiasta luvattiin tehdä ennen juhannusta 2024.
Pääsarjaryhmä jatkaa yhdessä Korisliigan johtoryhmän kanssa Suomen Cupin kehittämistä tavoitteenaan ja ottaa se seuraavina vuosina osaksi Koripalloliiton kilpailujärjestelmää.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä
- Miro Little vahvassa syöttövireessä NCAA:ssa
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen voitossa
- Sasu Salin pääsi juhlimaan Copa Españan voittoa