Suomen 18-vuotiaat tytöt ulos mitalipeleistä

B-divisioonan EM-kisojen puolivälierissä Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue joutui toteamaan Israelin paremmakseen loppulukemin 73-79 (31-42).
Israel kokosi kymmentä pistettä hipovan johtonsa vieden toisen neljänneksen 12-21. Viimeisen neljänneksen kiriltä loppui aika kesken, kun runsas menetysmäärä (24) ja Israelin auki ollut kolmoshana (13/32, 40,6%) pitivät huolen, että ero oli liikaa ennen viimeistä rypistystä.
– Paransimme pitkin peliä ja meillä oli omat paikkamme tulla peliin mukaan, ja jopa johtoon, mutta tänään se ei riittänyt, Suomen päävalmentaja Tuomas Oja kommentoi Koripalloliiton sivuilla.
Suomelta kaksinumeroisille pistelukemille pääsivät Lotta Vehka-aho (17/4), Awak Kuier (12/14/6 syöttöä/3 torjuntaa), Sara Bejedi (10/3) ja Silja Viita (10/1).
Israelin, ja koko parketin, pistekuningatar oli kuitenkin kuusi kolmosta säkittänyt Lior Garzon (29/5).
Tappion myötä Suomi pelaa sijoista 5.-8.
– Tietenkin pettymys on valtava, kuten kaikilla joukkueen jäsenillä. Nousu oli tavoitteena ja koimme, että siihen oli hyvä mahdollisuus, Oja kertoi.
Lähde: Basket.fi
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin
- Roosa Lehtoranta taistelee Saksan mestaruudesta
- Susiladies-pelaajien kausia päätökseen Unkarissa ja Espanjassa
- Elina Aarnisalo vaihtaa North Carolinan vahvuuteen
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo hurja määrä lippuja
- Lauri Markkasen katse jo Susijengin kesässä
- Mikael Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin