Sudenpentujen EM-kisojen lohkot arvottu
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA järjesti Saksan Freisingissa ensi kesän koripallon nuorten EM-turnausten lohkoarvonnat. Tampereen kotikisoissa esiintyvä 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kohtaa alkulohkossaan Slovenian, Espanjan ja Liettuan.
Suomen kuudesta nuorisomaajoukkueesta tulevana kesänä A-divisioonan EM-kisoissa pelaa peräti viisi. Lisäksi 17-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nähdään Meksikossa pelattavissa MM-kisoissa tulevana kesänä.
Suomalaisia korisfaneja hemmotellaan tulevana kesänä, kun 18-vuotiaiden poikien EM-kisat kokoavat 16 maanosan parasta maata Tampereelle pelaamaan Euroopan mestaruudesta.
Suomi arvottiin kotikisoihin samaan alkulohkoon perinteikkäiden koripallomaiden Espanjan, Liettuan ja Slovenia kanssa. Tampereella järjestettävät EM-kisat pelataan heinä-elokuun vaihteessa.
16-vuotiaiden poikien A-divisioonan EM-kisat
Iraklion, Kreikka, 9.-17.8.2024
Lohko A: Suomi, Latvia, Turkki, Espanja
Lohko B: Bulgaria, Saksa, Serbia, Liettua
Lohko C: Georgia, Puola, Slovenia, Ranska
Lohko D: Kroatia, Israel, Kreikka, Italia
16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisat
Miskolc, Unkari, 16.-24.8.2024
Lohko A: Ruotsi, Italia, Kroatia, Saksa
Lohko B: Israel, Ranska, Unkari, Kreikka
Lohko C: Serbia, Espanja, Latvia, Puola
Lohko D: Montenegro, Belgia, Suomi, Slovenia
18-vuotiaiden poikien A-divisioonan EM-kisat
Tampere, Suomi, 27.7.-4.8.2024
Lohko A: Belgia, Saksa, Turkki, Kroatia
Lohko B: Tanska, Kreikka, Ranska, Ruotsi
Lohko C: Latvia, Italia, Serbia, Israel
Lohko D: Suomi, Slovenia, Espanja, Liettua
18-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisat
Matosinhos, Portugali, 3.-11.8.2024
Lohko A: Latvia, Espanja, Slovenia, Turkki
Lohko B: Suomi, Ranska, Luxemburg, Israel
Lohko C: Saksa, Italia, Portugali, Serbia
Lohko D: Puola, Unkari, Kroatia, Belgia
20-vuotiaiden miesten B-divisioonan EM-kisat
Pitesti, Romania, 12.-21.7.2024
Lohko A: Latvia, Suomi, Sveitsi, Kroatia, Slovakia
Lohko B: Alankomaat, Iso-Britannia, Azerbaidzan, Portugali, Irlanti
Lohko C: Ruotsi, Unkari, Armenia, Ukraina, Kosovo, Moldova
Lohko D: Bulgaria, Georgia, Romania, Viro, Albania
20-vuotiaiden naisten A-divisioonan EM-kisat
Klaipeda ja Vilna, Liettua, 6.-14.7.2024
Lohko A: Latvia, Ranska, Slovenia, Liettua
Lohko B: Portugali, Espanja, Montenegro, Ruotsi
Lohko C: Puola, Italia, Turkki, Suomi
Lohko D: Unkari, Serbia, Saksa, Israel
Lähde: Basket.fi
Voita robotti-imuri – arvo 499€!
- Vastaa kolmeen nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa robotti-imurin, jonka arvo on 499€!
- Touko Tainamo siirtyy seniorikaudeksi Wyomingiin
- Sasu Salin hakee isoa pottia Belgradista
- Elina Arike ja Cia Eklöf uusiin yliopistoihin NCAA:ssa
- Elias Valtonen Granadan avainpelaajia
- Elina Aarnisalosta tuli Belgian mestari
- Uusi-Seelanti Susijengin vieraana kesäkuussa
- Sasu Salin jahtaa viikonloppuna Mestarien liigan voittoa Belgradissa
- Federiko Federiko edustaa jatkossa Texas Techia
- Valtteri Mervola siirtyy Saksasta Pyrintöön
- Susijengin Latvia-ottelu kiinnostaa
- Uusi-Seelanti Susijengin vieraana kesäkuussa
- Susijengin Latvia-ottelu kiinnostaa
- Elias Valtonen Granadan avainpelaajia
- Federiko Federiko edustaa jatkossa Texas Techia
- Sasu Salin jahtaa viikonloppuna Mestarien liigan voittoa Belgradissa
- Susijengin takamiehet näyttivät osaamistaan
- Elina Aarnisalo pääsee taistelemaan Belgian mestaruudesta
- Lauri Markkasen Utah Jazzin kausi paketissa
- Sasu Salin hakee isoa pottia Belgradista
- Valtteri Mervola siirtyy Saksasta Pyrintöön