Sudenpennuille Pohjoismaiden mestaruudet puhtaalla pelillä

Sudenpennut huuhtoi tuplana kultaisia mitaleja 16-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskisoissa, Kisakallion Susi Training Centerissä. Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet voittivat jokaisen PM-kisojen ottelunsa, kun päätöspeleissä Sudenpennut kaatoi Viron kahdesti.
16-vuotiaiden tyttöjen ottelussa Suomi jatkoi tylyjä otteitaan, kun Viro jäi vastaantulijaksi avausneljänneksestä lähtien. Suomalaiset pääsivät juhlimaan voittoa numeroin 94-50 (45-26).
Suomen tehoista vastasivat jälleen Elina Aarnisalo (20/4/3 syöttöä/3 riistoa), Fiia Hellsten (17/8/5 syöttöä), Pauliina Hattula (13/5/3 syöttöä) ja Elsa Lemmilä (11/4). Vaihdosta edukseen erottuivat Violiina Niementö (4/2) ja Sohvi Saviniemi (2/4/2 torjuntaa).
Myös Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue sai kesän päätapahtumalleen makean päätöksen, kun Sudenpennut kellisti Viron loppunumeroin 81-62 (38-29).
Rasmus Lindberg käytti auenneen viisikkopaikan hyödykseen mainiosti tilastoiden 11 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan. Roope Filtnessin saldo oli hurjat 25 pistettä ja 11 levypalloa. Kaksinumeroisille pistelukemille pääsivät myös Brunel Madzou (14/3) ja Aaron Montonen (11/4).
Lähde: Basket.fi
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Naisten korissarjat saatiin käyntiin Espanjassa ja Belgiassa
- Awak Kuierin Dallas Wings kärsi tappion välierien avauksessa
- Susijengiläiset tositoimiin Euroopan kentillä
- Henri Kantonen siirtyy Liettuaan
- Suomalaisjoukkue lähtee e-koripallon MM-kisoihin
- Susiladiesin karsintapäivät tiedossa
- Awak Kuier huippuvireessä WNBA:ssa
- Susiladies kovaan EM-karsintalohkoon
- Lotta-Maj Lahtinen siirtyy AE Sedis Bàsquetiin
- Awak Kuierin Dallas Wings vei ensimmäisen pudotuspeliottelun
- Henri Kantonen siirtyy Liettuaan
- Suomalaisjoukkue lähtee e-koripallon MM-kisoihin
- Susiladiesin karsintapäivät tiedossa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien Kisakallioon
- Susijengiläiset tositoimiin Euroopan kentillä
- Susijengin Game Worn -pelipaidat huutokaupataan hyvään tarkoitukseen
- Awak Kuier huippuvireessä WNBA:ssa
- Awak Kuierin Dallas Wings kärsi tappion välierien avauksessa