Sasu Salin myöntää: ”Suomi-Ruotsi-otteluissa on aina spesiaalitunnetta”
Kuva: Getty Images
Susijengin karsinnat kohti syyskesän 2023 MM-kisoja alkavat tällä viikolla, kun joukkue kohtaa torstaina täpötäydessä Tukholman Globenissa Ruotsin ja sunnuntaina kotipesässään Espoo Metro Areenalla Kroatian.
Jengin veteraanikööriin lukeutuva Sasu Salin myöntää odottavansa heittokäsi syyhyten torstai-iltaa, jolloin Ruotsi ja Susijengi iskevät yhteen täpötäydessä Tukholman Globenissa (nyk. Avicii Arena).
– Suomi-Ruotsi-otteluissa on aina spesiaalitunnetta. Oli mageeta jo junnuna PM-kisoissa päästä pelaamaan ja voittamaan Ruotsia vastaan, Salin toteaa Koripalloliiton sivuilla.
Jos Ruotsin MM-karsintamiehistö on jollekulle Susijengin pelaajista tuttu, niin erityisesti Salinille – onhan Ruotsilla heittää peräti viisikollinen Espanjan ACB-liigassa pelaavia eturivin miehiä kentälle.
– Ruotsin ehdoton ykköspyssy on Ludde Håkansson (Bilbao), mutta Tobias Borg (Iberostar Tenerife), Nicholas Spires (Sevilla), Chris Czerapowicz (Murcia) ja Simon Birgander (Joventut Badalona) ovat kovia jätkiä kaikki, hän puntaroi.
– On kaikkiaan todella kova meriitti, että Ruotsilla on viisikollinen pelaajia Euroopan parhaasta liigasta käytettävissään.
Ruotsi onkin vaarallinen vastus. Sen avainpelaajat ovat kaikki parhaassa peli-iässään ja pelaavat Euroopan huippusarjoissa. Lisäksi Ruotsi on pelannut pitkään yhteen ja on poikkeuksellisen kookas ryhmä neljällä vähintään 210-senttisellä pelaajallaan.
– Hyvällä joukkuepelillä me homma klaarataan; sillä, että saadaan jengi lyhyellä valmistautumisella tekemään niitä juttuja, mitä yleensäkin tehdään. Meitä auttaa tosi paljon, jos saadaan Ludde (Håkansson) pysäytettyä ja ollaan vahvoja levypalloissa.
Salin toivoo myös, että lähes loppuunmyydyn Globenin lehtereiltä löytyy myös runsain määrin susifaneja avittamaan joukkuetta parhaaseen mahdolliseen karsintastarttiin.
– Mennään Globeniin ja pistetään Den Glider In soimaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen MU16-joukkue nimetty kansainväliseen kutsuturnaukseen Unkarissa
- Elsa Lemmilä tehtaili yliopistouransa kärkilukemia
- Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi