Runkosarjan voitto lipesi suomalaisvalmentajan joukkueen käsistä Saksassa
Kuva: Juha Tamminen
Saksan ProB-liigassa suomalaisvalmentaja Daniel Janssonin valmentamalla Weissenhorn Youngstarsilla oli mahdollisuus varmistaa runkosarjan voitto sunnuntaina, mutta tappio kariutti haaveet. Samassa sarjassa valmentavan Anton Mirolybovin Uni-Riesen Leipzigin haaveet pudotuspeleistä sen sijaan päättyivät.
Saksan ProA-liigassa Tuomas Iisalon, Vesa Vertion ja Tuukka Kotin Crailsheim Merlins ei antanut Heidelbergille mitään mahdollisuuksia, vaan otti selvän 101-62 (58-23)-vierasvoiton. Kotti tilastoi 20 minuutissa kahdeksan pistettä, kolme levypalloa, yhden syötön ja yhden riiston. Crailsheim jatkaa tukevasti sarjan kakkospaikalla ja on voittanut nyt neljä peliä peräkkäin.
ProB-liigassa Janssonin Weissenhorn Youngstarsilla oli mahdollisuus varmistaa runkosarjan voitto, kun se kohtasi kärkikamppailussa PS Karlsruhe Lionsin. Karlsruhe oli kuitenkin ottelussa vahvempi numeroin 86-71 (44-23) varmistaen näin runkosarjan voiton, kun kierros on pelaamatta. Weissenhorn on sarjassa toisena tasapistein Elchingenin kanssa.
Mirolybovin valmentaman Uni-Riesen Leipzigin pudotuspelihaaveet sen sijaan kariutuivat, kun se hävisi kotonaan Frankfurt Skyliners II:lle 65-97 (36-42). Leipzig on sarjassa 11. ja pudotuspeliraja on kahden voiton päässä, kun yksi peli on pelaamatta.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Awak Kuier uuteen piste-ennätykseensä
- Niko Kuusi jatkaa valmennusuraansa Heidelbergissä – tähtäimessä nousu Bundesliigaan
- Awak Kuierille vain reilu viisi minuuttia peliaikaa
- Suomen 3×3-koripallo ottaa ison askeleen – maajoukkuetoiminta käynnistyy
- Awak Kuier väläytti monipuolisuuttaan 20 minuutissa
- Edon Maxhuni liekeissä kauden päätöksessä – Gravelines-Dunkerque säilyi sarjassa
- Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kokoontuu Kisakallioon kesäkuussa
- Kevättapaaminen kokosi maajoukkue- ja All Stars -valmentajat Kisakallioon