Remu Raitasen joukkue dominoi yliopistosarjaa

Remu Raitasen yliopisto San Francisco jatkaa edelleen voittamattomana Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa.
Remu Raitasen ja San Franciscon vahva alkukausi sai jatkoa, kun Dons voitti seitsemännen peräkkäisen ottelunsa. Tällä kertaa San Franciscon jyrän alle jäi Hampton loppulukemin 73-89 (40-47). Raitanen toi vaihtopenkiltä 20 minuutissa parketilla kuusi pistettä, kuusi levypalloa sekä yhden syötön.
Tuukka Jaakkola ja Cal Poly kärsivät neljännen peräkkäisen tappionsa, kun Tennessee State oli parempi numeroin 82-72 (44-31). Jaakkola viiletti jälleen viisikossa 32 minuuttia, joiden aikana hän keräsi tilastosarakkeeseensa 12 pistettä, viisi levypalloa, yhden syötön ja kaksi riistoa.
Myös Elias Valtonen nähtiin jo kolmatta kertaa peräkkäin aloitusviisikossa, kun Arizona State voitti Princetonin 67-65 (26-31). Valtonen kokosi 24 minuutissa neljä pistettä ja kolme levypalloa. Illan sankarit olivat kuitenkin 33 pistettä heittänyt Remy Martin ja voittokolmosen kulmasta säkittänyt Khalid Thomas (14/2).
Andre Gustavson ja Richmond taipuivat Legends Classic -turnauksen finaalissa Auburnille 79-65 (34-35). Gustavson pelasi 15 minuuttia, joiden aikana hän pussitti neljä pistettä ja repi viisi levypalloa. Richmondille kyseessä oli joukkueen ensimmäinen tappio tänä kautena.
Ville Tahvanainen ja Bradley voittivat keskiviikkona Kansas Staten 73-60 (38-37). Yhden syötön 13 minuutissa jakanut Tahvanainen ei päässyt pisteiden makuun.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Alex Murphy takaisin Japanin pääsarjatasolle
- Nuoret lupaukset kutsuttiin All Stars leirille
- Remu Raitanen Susijengistä – ”Kilpailu on erittäin kovaa”
- Sudenpennuille komea voitto Unkarista päätöspelissä
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Susijengi nousi sijalle 25