Naisten haastajamaajoukkueen tappioputki jatkui universiadeissa

Suomen naisten koripallon haastajamaajoukkue pelasi Napolin universiadeissa toisen alkulohkon ottelunsa torstaina. Keskiviikkona Australialle hävinnyt Suomi joutui jälleen tyytymään tappioon, kun suomalaiset kivittivät heittonsa ja Kiina jylläsi 75-50 (45-30) -voittoon.
Kiina käytti etsikkoaikansa avausneljänneksellä keräten kaksinumeroisen johdon, kun Suomi jäi vain yhdeksään pisteeseen. Vaikka Suomi kamppaili ja raastoi, niin ero ei missään vaiheessa mennyt alle kymmeneen ja ero kasvoi loppulukemiin.
Tilastoja katsoessa Suomi pärjäsi hyvin miltei jokaisella osa-alueella. Murheenkryyniksi nousi heittopeli: kakkoset upposivat 10/36 (26%), kolmoset 7/30 (23%) ja vapaaheitot 9/14 (64%).
– Tänään ei saatu heittoja korirenkaasta sisään, vaikka pääsimme sinänsä ihan laadukkaisiin paikkoihin. Sen kautta oli vaikeata, vaikka pelasimme fyysisesti, pärjäsimme levypalloissa ja pidimme pallosta huolta, Suomen päävalmentaja Pekka Salminen kertoi pelin jälkeen Koripalloliiton sivuilla.
– Roikuttiin, puolustettiin ja taisteltiin, mutta ei saatu mistään sisään. Oli hankalaa henkisesti, mutta emme luovuttaneet, vaan taisteltiin loppuun asti.
Suomen pistenaisiin kuuluivat Anniina Äijänen (9/4/3 syöttöä), Elina Koskimies (8/2), Helmi Tulonen (7/4) ja Roosa Lehtoranta (7/3). Kiinan ykkösnimi oli Kexin Song, jonka saldo oli 20 pistettä ja 9 levypalloa.
Suomen pelit jatkuvat perjantaina kello 18:30, kun vastaan astelee alkulohkon viimeisessä pelissä Kanada.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Koripallo esillä Urheilugaalan ehdokkuuksissa
- Lotta-Maj Lahtinen: ”Maajoukkueikkunasta jäi ihan sairaan positiiviset tunnelmat”
- Alexander Madsen liekeissä Mestarien liigassa
- NCAA:n suomalaisjoukkue Texas Tech voittoputkessa
- Jussi Laaksolle avausvoitto Saksassa
- Miro Littlen Baylor jatkaa voittamattomana
- Severi Kaukiainen vaihtaa BC Kalev/Cramon paitaan
- Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen Paris Basketball jatkaa vahvasti
- EuroCupissa kolme Susiladies-pelaajaa pudotuspeleihin
- Lauri Markkanen edelleen sivussa
- Miro Littlen Baylor jatkaa voittamattomana
- Alexander Madsen liekeissä Mestarien liigassa
- Koripallo esillä Urheilugaalan ehdokkuuksissa
- Severi Kaukiainen vaihtaa BC Kalev/Cramon paitaan
- NCAA:n suomalaisjoukkue Texas Tech voittoputkessa
- Jussi Laaksolle avausvoitto Saksassa
- Susijengi mukaan Valencian olympiakarsintaturnaukseen
- Lotta-Maj Lahtinen: ”Maajoukkueikkunasta jäi ihan sairaan positiiviset tunnelmat”
- Elina Ariken ja Saga Ukkosen Texas Tech huippuiskussa NCAA:ssa
- Lauri Markkanen edelleen sivussa