Mikael Jantunen pääsi juhlimaan Paris Basketballin ensimmäistä Euroliiga-voittoa
Mikael Jantusen edustama Paris Basketball otti historiansa ensimmäisen voiton Euroliigassa makeimmalla mahdollisella tavalla, kun se voitti hallitsevan mestari Panathinaikosin.
Paris Basketball aloitti Euroliigan pelinsä kahdella niukalla tappiolla, mutta kolmannessa rävähti, kun Paris kirjautti mairean 84-80-voiton kreikkalaisjätistä. Paris Basketball lähti otteluun ennakkoluulottomasti ja johti toisella neljänneksellä jo parhaimmillaan 15 pisteellä.
Panathinaikos tuli vahvasti päälle päätösneljänneksellä, mutta muutama minuutti ennen loppua Jantunen upotti vapaaheitot sisään nostaen eron kymmeneen. Panathinaikos sai lopussa kavennettua eroa, mutta pariisilaisten johto piti loppuun saakka. Avausviisikossa ollut Jantunen huhki joukkueensa kolmanneksi isoimmat minuutit (23.20) ja merkkautti tilastoihinsa kuusi pistettä, neljä levypalloa ja kaksi riistoa.
Viikon toisessa Euroliigan ottelussa Jantunen oli niin ikään isossa roolissa, mutta tällä kertaa Paris Basketball taipui Gordon Herbertin valmentaman Bayern Münchenin vieraana niukasti 107-109. Pariisilaisilla oli mahdollisuus voittoon viime hetkillä, mutta tähtipelaaja TJ Shortsin yritys ei tällä kertaa onnistunut ja Herbert pääsi miehistöineen juhlimaan voittoa. Tappiosta huolimatta Jantunen oli vakuuttavassa vedossa heittäen kolmen pisteen heittonsa 4/6 ja keräten yhteensä 12 pistettä, viisi levypalloa ja syötön. ”Yleismies-Jantunen” uurasti kentällä 26,5 minuuttia.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen 3×3-koripallo ottaa ison askeleen – maajoukkuetoiminta käynnistyy
- Awak Kuier väläytti monipuolisuuttaan 20 minuutissa
- Edon Maxhuni liekeissä kauden päätöksessä – Gravelines-Dunkerque säilyi sarjassa
- Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kokoontuu Kisakallioon kesäkuussa
- Kevättapaaminen kokosi maajoukkue- ja All Stars -valmentajat Kisakallioon
- Jamar Wilson ottaa ohjat 3×3-koripallon kehittämisestä
- Awak Kuierille kuusi minuuttia Dallas Wingsin tappiossa
- Anissa Poundsin kausi päättyi Iso-Britannian Superleaguessa välieriin
- Awak Kuierille kauden ensimmäiset kotiminuutit WNBA:ssa
- Olivier Nkamhoua päätti kautensa 30 pisteen ilotulitukseen