Markkanen esiintyi vahvasti Chicago Bullsin niukassa voitossa

Lauri Markkasen Chicago Bulls joutui tiukoille NBA:n kotipelissään Orlando Magicia vastaan, mutta lopulta Bulls otti voiton lukemin 105-101. Markkanen oli joukkueensa pistetykki pussittamalla 21 pistettä ja noukkimalla kahdeksan levypalloa.
Bulls johti päätösneljänneksellä ottelua parhaimmillaan 18 pistettä, mutta Magic ei luovuttanut, vaan kiri rinnalle ja hetkeksi ohitse. Noin 18 sekuntia ennen loppusummeria Zach LaVine riisti sivurajasta pallon ja irtosi läpiajodonkkiin, jolla Bulls nappasi 101-103-johdon. Markkanen sai häirittyä Magicin Mario Hezonjan kolmosyrityksen vajaaksi ja LaVine viimeisteli loppulukemat vapaaheittoviivalta.
Markkanen heitti jokaisen kuudesta kolmosyrityksestään ohitse, mutta kakkoset upposivat tarkkuudella 9/13. Markkanen vei puolustajansa monta kertaa korin läheisyyteen, josta suomalainen viimeisteli tehokkaasti mm. kolmella donkilla. 21 pisteen lisäksi Markkanen tehtaili kahdeksan levypalloa ja yhden näyttävän torjunnan.
Taustatukea pisteissä Markkanen sai LaVinen (18/7/5 syöttöä) lisäksi Bobby Portisilta (19/7). Magicin pistekaksikko oli Hezonja (24/6) sekä Evan Fournier (22/3/5).
Bulls pelaa seuraavan kerran keskiviikon ja torstain välisenä yönä Toronto Raptorsia vastaan kotikentällään.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hall of Fame -kunniagalleriaan neljä uutta legendaa
- Taru Tuukkanen ja Lassi Nikkarinen valittiin Korisliigan Vuoden pelaajiksi
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Susijengillä mielenkiitoinen arpa MM-karsinnoissa
- Roosa Lehtoranta suuntaa katseensa kesään Susiladiesin kanssa
- Susijengillä jännittävä päivä tiistaina
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja
- Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramon finaaleihin
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin