Lotta Vehka-aho pelaa ensi kaudella Saksassa
Naisten Korisliigaa Peli-Karhuissa viimeiset kolme kautta pelannut Lotta Vehka-aho on tehnyt sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Eigner Angels Nördlingenin kanssa.
Nördlingenin pitkä perinne suomalaispelaajien kanssa jatkuu, kun Lotta Vehka-aho siirtyy Niko Kuusen luotsaamaan Bundesliiga-joukkueeseen. Nördlingenissä ovat viime vuosina pelanneet myös muun muassa Roosa Lehtoranta, Elina Koskimies ja Anissa Pounds.
Susiladiesissäkin esiintynyt 23-vuotias suomalainen pelasi viimeiset kolme vuotta merkittäviä minuutteja naisten Korisliigan hopeamitalistijoukkue Peli-Karhuissa – muun muassa kuluneen kauden finaaleissa hän aiheutti harmaita hiuksia Kuuselle, joka valmensi finaalivastustaja Torpan Poikia. Vehka-aho on pelannut myös NCAA 1. divisioonan Florida Atlantic Universityssä.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen MU16-joukkue nimetty kansainväliseen kutsuturnaukseen Unkarissa
- Elsa Lemmilä tehtaili yliopistouransa kärkilukemia
- Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi