Lehti: Barcelona sakottaa pelaajiaan heikoista otteista
Kuva: Getty Images
Petteri Koponen joutuu kirjaimellisesti maksumieheksi Barcelonan heikoista otteista. Espanjalaislehti Mundo Deportivon mukaan katalonialaisseura määrää valmentajansa Giorgos Bartzokasin ja jokaisen pelaajansa maksamaan 5000 euron sakon rangaistuksena joukkueen heikoista otteista.
Barcelona on vaarassa jäädä ulos Euroliigan pudotuspeleissä hävittyään 21 ottelustaan 13. Joukkue on sarjataulukossa sijalla 12, kun runkosarjaa on yhdeksän kierrosta jäljellä. ACB-liigassa joukkue puolestaan hävisi viime viikonloppuna yllättäen kotonaan Bilbaolle.
Barcelonan kompuroinnin osasyynä ovat loukkaantumiset. Liki jokainen joukkueen pelaajista on ollut sivussa jossakin vaiheessa kautta. Koposelta jäi ensimmäiset pelit väliin alkusyksyn kolarin vuoksi.
Barca pelaa tänään Euroliigassa elintärkeän ottelun Galatasarayta vastaan. Voitto olisi nyt ehdottomasti otettava.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä
- Miro Little vahvassa syöttövireessä NCAA:ssa
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa