Lauri Markkasen katse jo Susijengin kesässä

Lauri Markkanen asteli toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 jälkeen.
Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.
– Iso kesä edessä. Olen innostunut siksikin, että edellisinä EM-kisavuosina olen ollut fyysisesti ja henkisesti parhaassa kunnossani juuri niinä vuosina. Saan ensiksi pelata omalle kotimaalleni EM-kisoissa ja ammentaa siitä tulevaan NBA-kauteen, Markkanen kommentoi medialle Koripalloliiton verkkosivujen mukaan.
– EM-kisojen isännöiminen merkitsee Suomelle paljon. Minulla on ilo päästä jo toista kertaa pelaamaan kotikisoja. Vuonna 2017 areena oli joka ottelussa täynnä, pidimme hauskaa, voitimme tasaisia otteluita. Meillä on hyvä joukkue ja toivottavasti voimme taas Susijengin kanssa herättää huomiota, Markkanen totesi.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hall of Fame -kunniagalleriaan neljä uutta legendaa
- Taru Tuukkanen ja Lassi Nikkarinen valittiin Korisliigan Vuoden pelaajiksi
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Susijengillä mielenkiitoinen arpa MM-karsinnoissa
- Roosa Lehtoranta suuntaa katseensa kesään Susiladiesin kanssa
- Susijengillä jännittävä päivä tiistaina
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja
- Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramon finaaleihin
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin