Lauri Markkanen vieraili Jyväskylän seudun koriskoulussa
Kuva: Getty Images
Jyväskylän seudulla on järjestetty kuluneella kaudella Lauri Markkasen nimeä kantavaa koriskoulua. Mukana yhteistyössä on ollut kuusi koripalloseuraa: JBA, HoNsU, Säynätsalon Riento, Laukaan Urheilijat, Äänekosken Huima ja Muuramen Urheilijat. Yhteensä kauden aikana koriksen alkeita pääsi opettelemaan reilu 400 lasta viikoittain järjestetyissä 12 eri ryhmässä. Halukkaita olisi ollut enemmänkin.
Sunnuntaina 15.4. oli luvassa Lauri Markkasen Koriskoulun kevään päättävä sisäinen turnaus, johon osallistui 220 pelaajaa. Aamusta kentillä viilettivät koriskoulun nuorimmat 5-6 vuotiaat ja iltapäivällä kentät ottivat haltuun taas vanhemmat 7-9 vuotiaat juniorit.
Päivän kohokohta koettiin, kun odotettu vieras saapui paikalle. Koriskoulun kummipelaaja Lauri Markkanen asteli sisään Killerin liikuntatilaan ”Lauri, Lauri, Lauri…” yhteishuudon saattelemana. Koriskoululaiset pääsivät yhteiskuvaan Markkasen kanssa ja myös nimmareita jonotettiin innokkaina.
– Onhan tämä hienoa, kun näin moni on innostunut koriksesta ja mahtavaa nähdä innokkaita junnuja täällä, kertoo Markkanen Koripalloliiton sivuilla.
– Tärkeintä on pitää hauskaa. Sain koriksen parista paljon kavereita ja yhdessä nautittiin pelaamisesta. Toivottavasti näilläkin on ollut täällä hauskaa, toteaa Markkanen.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
- Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
- Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
- Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa