Lauri Markkanen saa vihdoin vetää henkeä – ”Katsotaan, kuinka kauan pystyn olemaan koriksesta erossa”
Kuva: Getty Images
Lauri Markkasen ja Chicago Bullsin NBA-kausi päättyi viime yönä Suomen aikaa. Joukkue hävisi Detroit Pistonsille kotikentällään United Centerissä selvin numeroin 119-87.
Markkanen teki Detroitia vastaan 20 pistettä ja rikkoi ennätyksen. Markkasesta tuli ottelun seurauksena eniten kolmosia pussittanut tulokas Chicago Bullsin historiassa. Hän upotti tulokaskaudellaan peräti 145 kolmen pisteen heittoa.
Ja olisi pussittanut enemmänkin, elleivät selkävaivat, lapsen syntymä ja muut tällit olisi aiheuttaneet poissaoloja.
Seuraavaksi Markkasella on edessään loma. NBA:n 82 ottelun runkosarja on mennyt hänestä yllättävänkin nopeasti.
– Katsotaan, kuinka kauan pystyn olemaan koriksesta erossa. Olen yleensä jo seuraavana päivänä salissa. Nyt pitää kuitenkin pakottaa varmaan vähän pidempään, 68 ottelussa pelannut Markkanen sanoi Yle Urheilulle.
– Tauko riippuu ihan siitä, miten lumet ovat sulaneet. Jos lunta ei ole maassa, niin pääsee heittämään frisbeegolfia. Jos lumet ovat maassa, niin menee saliin vähän aikaisemmin.
Markkanen kertoi Ylelle, että hänen on tarkoitus istua alas Chicagon johdon kanssa ennen lähtöä Suomeen ja suunnitella tulevan kesän ohjelmaa. Todennäköisesti taukoa tulee muutama viikko.
Markkasen mukaan olo on nyt kauden päättyessä tavallaan huojentunut.
– Sillä tavalla on ja sillä tavalla ei. Haluaisin jatkaa vain pelaamista koko ajan. Mutta kyllä kropassa tuntuu siltä, että on hyvä ottaa taukoa. Tiedän nyt, mihin olen ensi kaudella tulossa. Pystyn valmistautumaan paremmin, kun ei tarvitse miettiä, missä kaupungissa tulee olemaan. Sillä tavalla tuntuu hyvältä lähteä offseasonille, Markkanen sanoi.
Markkanen teki tulokaskaudellaan keskimäärin 15 pistettä ottelua kohden ja sijoittui pistetilastossa viiden parhaan tulokkaan joukkoon.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Susijengi vetää hurjasti yleisöä
- Susijengiläiset vauhdissa kansainvälisillä kentillä
- Olivier Nkamhoua huikeassa iskussa Italiassa
- Elina Aarnisalo ja Elsa Lemmilä joutuivat pettymään NCAA:ssa
- Emil Skyttä juhli NCAA:ssa konferenssimestaruutta
- Susijengi kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla
- Suomalaiskolmikko herkutteli NCAA:ssa
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengi edelleen maailmanrankingin 17. sijalla
- Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengi kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla
- Susijengin sankarilta vuolaat kehut kotiyleisölle: ”Maailman parhaat fanit!”
- Emil Skyttä juhli NCAA:ssa konferenssimestaruutta
- Suomalaiskolmikko herkutteli NCAA:ssa
- Olivier Nkamhoua huikeassa iskussa Italiassa
- Sasu Salinilta suorat sanat Olivier Nkamhouan huimasta esityksestä
- Susijengi edelleen maailmanrankingin 17. sijalla
- Susijengi ja Ranska lohko G:n kärjessä