Lauri Markkanen ei osunut heitoistaan – Arizonalle kauden toinen tappio
Kuva: Getty Images
Lauri Markkasen Arizona Wildcats koki viime yönä kauden toisen tappionsa hävittyään yliopistosarja NCAA:n ottelussa Staples Centerissä Gonzagalle. Wildcats joutui heti alussa ongelmiin vastustajan upotettua ennen puoliaikaa kuusi kolmosta. Pian tauon jälkeen ero kasvoi 16 pisteeseen ja Gonzaga löi lopulta Arizonan luvuin 69-62.
Markkasen heittokäsi ei ollut lauantaina yhtä terävä kuin aikaisemmissa peleissä. 14 kahden pisteen yrityksestä vain neljä onnistui. Lisäksi suomalaislaituri heitti ohi kaikki kolme kolmostaan. Onnistuttuaan vapaaheittoviivalta kuudesti Markkanen kuitenkin tilastoi 14 pistettä, seitsemän levypalloa ja yhden korisyötön.
Tappio oli Arizonan kauden toinen. Wildcatsin tehokkain pelaaja oli 16 pisteellään ja seitsemällä levypallollaan Rawle Alkins.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen 3×3-koripallo ottaa ison askeleen – maajoukkuetoiminta käynnistyy
- Awak Kuier väläytti monipuolisuuttaan 20 minuutissa
- Edon Maxhuni liekeissä kauden päätöksessä – Gravelines-Dunkerque säilyi sarjassa
- Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kokoontuu Kisakallioon kesäkuussa
- Kevättapaaminen kokosi maajoukkue- ja All Stars -valmentajat Kisakallioon
- Jamar Wilson ottaa ohjat 3×3-koripallon kehittämisestä
- Awak Kuierille kuusi minuuttia Dallas Wingsin tappiossa
- Anissa Poundsin kausi päättyi Iso-Britannian Superleaguessa välieriin
- Awak Kuierille kauden ensimmäiset kotiminuutit WNBA:ssa
- Olivier Nkamhoua päätti kautensa 30 pisteen ilotulitukseen