Kevin Ware nostanut Korihait uudelle tasolle
Kuva: Juha Tamminen
Korihait otti kauden kuudennen voittonsa, ja se tuli KTP-Basketia vastaan luvuin 91–82.
Oleellinen suunnankääntäjä Korihaiden menestykselle oli Kevin Waren saapuminen kaupunkiin. Tänäkään iltana Ware ei pettänyt, sillä penkiltä tullut laituri pudotti 21 pistettä ja kahmi 13 levypalloa. Häntäkin korkeampaan korisaldoon pääsi silti Ernest Zeigler III, jolle kertyi 23 pistettä ja 11 levypalloa.
Tappion kärsineen KTP:n kovin pistemies oli Byron Wesley, joka onnistui 28 pisteen ja yhdeksän levypallon arvoisesti.
Antto Nikkarisen kymmenen koriin johtavan syötön ilta ei riittänyt Kobrille, vaan Salosta kylään tullut Vilpas onnistui ryöväämään pisteet 84–107-voitolla. Vilppaan piste- ja levypallohaina hääri energiapelaaja Tim Coleman, jonka luvuiksi kyseisissä kategorioissa kertyi 29 ja 12.
Kobrien puolella pelinjohtaja Nikkarisen lisäksi onnistumisia tuli Brandon Boggsilta, joka sai aikaan 20 pistettä, ja Jordan Cappsilta, jolle kertyi 17 pistettä ja kuusi levypalloa. Kobrien päävalmentaja Ville Turja oli ottelun ratkaisun syistä kutakuinkin samoilla linjoilla kuin vastustajajoukkueen Coleman.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen MU16-joukkue nimetty kansainväliseen kutsuturnaukseen Unkarissa
- Elsa Lemmilä tehtaili yliopistouransa kärkilukemia
- Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi