Kataja Basket päätti Europe Cupin lohkovaiheen tappioon – ”Oli kaikki avaimet voittaa”

Joensuun Kataja Basket kärsi kolmannen tappionsa FIBA Europe Cupin alkulohkossa Ukrainassa BC Dnipron vieraana 81–65 (33–32).
Keskiviikkoillan kohtaamisella ei ollut sinänsä juurikaan panosta, sillä kolme voittoa kuudesta alkulohkon kamppailustaan voittanut Kataja oli jo varmistanut paikkansa jatkossa.
Sen sijaan BC Dniprolle Kataja-voitto oli alkulohkon ainut, joten luonnollisesti ukrainalaisjoukkueen kansainväliset pelit päättyivät tältä osin keskiviikkoon.
Katajalla oli vaikeuksia kotijoukkueen jykevien senttereiden kanssa. Etenkin 216-senttinen ja 130-kiloinen Krylo Fesenko tilkitsi joensuulaisten väylät korille.
Katajalla oli kuitenkin kaikki avaimet voittaa myös alkulohkon päätösottelunsa, mutta BC Dnipro pelasi loppua kohden vierasjoukkuetta paremmin.
– Onnittelut Dniprolle. Pelasimme ensimmäiset 25 minuuttia hyvin, mutta kadotimme sitten rytmimme. Teimme virheitä ja lopulta hävisimme ottelun, Katajan päävalmentaja Juha Sten harmitteli Koripalloliiton sivuilla.
Katajan yksi pirteimmistä pelaajista oli neljä kolmosta upottanut Atte Perttu (12/1).
– Meillä oli mahdollisuutemme ja ottelu oli jo hyppysissämme. Tällä kertaa emme vain voittaneet, Perttu pohti.
Kataja oli kolmella voitollaan FIBA Europe Cupin alkulohkonsa toinen. Lohkovoiton ja toisen jatkopaikan vei bulgarialainen Lukoil Levski viidellä voitollaan. BC Dnipron (1/5) ja kreikkalaisjätti Aris Thessalonikin (3/3) seikkailu tämän kauden FIBA Europe Cupissa päättyi karsiutumiseen jatkolohkosta.
Katajan osalta FIBA Europe Cup jatkuu neljän joukkueen jatkolohkossa. Jatkolohko pelataan samaan tapaan kuin alkulohkokin: kuusi ottelua, joista kolme kotona ja kolme vierasparketeilla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä