IS: Koripalloliiton puheenjohtaja jättää tehtävänsä
Kuva: Juha Tamminen
Antti Zitting ei jatka Koripalloliiton puheenohtajana. Vuodesta 2013 liittoa johtanut Zitting vahvisti sunnuntaina Ilta-Sanomille jättävänsä tehtävänsä.
Zitting ei ole käytettävissä jatkokaudella, kun Koripalloliiton liittokokous järjestetään vajaan kahden viikon kuluttua Espoossa.
– Pitää paikkaansa, etten jatka. Ylpeydellä jätän tehtävän uusille voimille. Takana on uskomaton kuusi vuotta. Nyt on paikka sitten osoittaa uusia tuulia, jos sellaisia kaivataan, IS:n Unkarista tavoittama Zitting kertoi.
Zittingin, 63, puheenjohtajakautena Koripalloliitto järjesti mm. EM-kotikisat ja liiton talous ehjeni.
– Tämä on ollut ikimuistoinen matka susiperheen kasvamisessa. Me olemme kasvaneet 50 prosenttia puheenjohtajuuteni aikana. Tytöt, pojat, naiset ja miehet ovat pelanneet tyylikkäästi, Zitting sanoi.
Lue koko uutinen täältä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi
- Shawn Hopkins palaa Suomeen
- Utah Jazzille murskatappio ilman Lauri Markkasta
- Lauri Markkanen johdatti Utahin niukkaan voittoon Dallasista