Ilari Seppälä siirtyy Unkariin KTE-Dunan riveihin
Viime vuodet Ranskassa ammattilaisena pelannut Lapuan Kobrien kasvatti ja Susijengin tiukkojen hetkien ratkaisupelaajana kunnostautunut Ilari Seppälä, 188 cm ja 31 vuotta, on solminut loppukauden koskevan sopimuksen Unkarin pääsarjaa pelaavan KTE-Dunan kanssa.
Suomen nuorten maajoukkueissa Seppälä ehti edustaa 1992–94-syntyneitä 82 ottelussa 6,7 pisteen keskiarvoin. Universiadeissa hän veti Suomen haastajamaajoukkuepaidan ylleen kahdesti: 2015 Etelä-Korean Gwangjussa ja 2017 Taiwanin Taipeissa.
Susijengissä Seppälä debytoi marraskuun 2017 MM-karsintaottelussa Tshekkiä vastaan. Tähän mennessä Seppälä on pelannut 46 miesten maaottelua 3,1 pisteen ja 1,9 syötön keskiarvoin. Seppälä kuului Suomen EM-kisajoukkueeseen syyskesällä 2022 Prahassa ja Berliinissä sekä MM-kisajoukkueeseen 2023 Okinawalla.
Seppälä on Susijengissä tullut tunnetuksi erityisesti isojen heittojen miehenä, joka on upottanut tärkeät viime hetkien heitot sisään mm. MM-karsintaotteluissa Sloveniaa (2022), Kroatiaa (2022) ja Israelia (2023) vastaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timberwolves jälleen liian kova Jazzille – Lauri Markkanen 21 pistettä ja 8 levypalloa
- Miro Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä