Ilari Seppälä kovassa iskussa Unkarissa
Ilari Seppälä osoitti loistavaa heittokuntoa juuri MM-karsintojen alla, kun hän johdatti 26 pisteellään ja yhdeksällä syötöllään Kecskemetin 92-81-voittoon Kaposvarista Unkarin liigassa. Loistavaa suomalaispanosta täydensi Okko Järvi, joka säesti Seppälän tehoiltaa komeasti 19 pisteen saldolla.
Olivier Nkamhoua oli jälleen isossa roolissa, kun Varese palasi voittojen tielle voittamalla Cantun 91-82. Loistavan alkukauden pelannut Nkamhoua pussitti ottelussa 16 pistettä ja nappasi käsiinsä seitsemän levypalloa.
Espanjan ACB:ssä Elias Valtonen oli jälleen tehokkaana heittäessään 16 pistettä, mutta tällä kertaa Girona oli niukasti vahvempi 82-76. Sarjaporrasta alempana nähtiin suomalaiskamppailu Sasu Salinin Estudiantesin isännöidessä Alex Murphyn ja Lassi Nikkarisen Fuenlabradaa. Salin pääsi juhlimaan 99-76-voittoa Susijengin kapteenin upottaessa 17 pistettä. Murphy auttoi omaa miehistöään 10 pisteellä ja Nikkarinen sai kasaan kolme pistettä.
Alexander Madsenilla oli jälleen vahva viikko, kun hän ensin lähenteli Mestarien liigassa tupla-tuplaa 11 pisteen ja yhdeksän levypallon tilastoilla. Samalla Karditsa piti jatkohaaveensa elossa. Kreikan liigassa Madsen pussitti 12 pistettä ja otti seitsemän levypalloa Peristerin kaatuessa 88-74.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Awak Kuier uuteen piste-ennätykseensä
- Niko Kuusi jatkaa valmennusuraansa Heidelbergissä – tähtäimessä nousu Bundesliigaan
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Edon Maxhuni liekeissä kauden päätöksessä – Gravelines-Dunkerque säilyi sarjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kokoontuu Kisakallioon kesäkuussa
- Suomen 3×3-koripallo ottaa ison askeleen – maajoukkuetoiminta käynnistyy
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon