Heta Äijänen siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavaan BG Donau-Riesiin

Viime kaudella Äänekosken Huimassa Naisten Korisliigaa pelannut Heta Äijänen, 20, siirtyy tulevaksi kaudeksi Saksan Bundesliigassa pelaavaan BG Donau-Riesiin.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oli kaudella 2017/18 yksi Huiman ehdottomista kärkipelaajista 9,3 pisteen ja 3,6 levypallon keskiarvoilla. Neljä kautta Naisten Korisliigassa pelanneelle Äijäselle tuleva kausi on hänen ensimmäisensä ulkomailla.
– Sain mahtavan tilaisuuden lähteä Saksaan pelaamaan ensi kaudeksi. Enkä voinut olla käyttämättä tilaisuutta kokeilla taitoja Euroopan kentillä, Äijänen kertoo Koripalloliiton verkkosivuilla.
Saksan Bundesliigassa pelaavalta BG Donau-Riesiltä, joka sponsorointisyistä pelaa nimellä TH Wohnbau Angels, löytyy jo ennestään suomalaisverta, kun joukkueessa jo toista kautta pelaa Anni Mäkitalo.
– Tosi hienoa, että joukkueessa on muita suomalaisia. Kyseessä on nuori ja lahjakas joukkue. Haluamme kehittyä kovassa Saksan liigassa, Äijänen sanoo.
– Tavoitteenani on kehittyä monipuolisesti pelaajana ja päästä mukaan rotaatioon. Odotan innolla tulevaa kautta.
Äijänen on Naisten Korisliigassa edustanut Huiman ja kasvattajaseuransa lisäksi Catz Lappeenrantaa. Nuorten maajoukkueissa 186-senttinen Äijänen on pelannut 33 ottelua.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä