Hall of Fame täydentyi kuudella koripallolegendalla
Kuva: Getty Images
Hilton Strand kokosi lauantai-iltana koripalloalumnit yhteen juhlimaan ja kunnioittamaan Hall of Fame 2021-ikäluokkaa.
Satakunta koripalloihmistä kokoontui maukkaan ruoan, hyvien ystävien ja korispainotteisen ohjelman pariin lauantai-iltana. Tunnelma oli katossa läpi illan niin hienojen musiikkiesitysten kuin lajin kulttuuriperintöä kunnioittavan ohjelman, mm. Hall of Fame-julkistuksen, nostattamana. Lisäksi tapahtumassa palkittiin vuoden korisalumnit, jotka tänä vuonna olivat merkittävästi alusta asti alumnitoimintaa kehittäneet sekä tukeneet Jari Raitanen ja Satu Saarteinen.
Hall of Fameen voidaan valita suomalaisen koripallon hyväksi tehdystä työstä ansioituneita pelaajia, valmentajia, erotuomareita, järjestö- ja seuraihmisiä tai muita koripallon parissa toimineita henkilöitä. Määritelmän mukaan: ”On edesauttanut merkittävällä henkilökohtaisella panoksellaan maajoukkuetta, seuraa tai paikkakuntaa sekä samalla jättänyt jälkensä Suomi-koriksen historiaan ja kannattajien sydämiin.”
Hall of Fameen nostettiin seuraavat henkilöt: Pentti Hilke, Pekka Markkanen, Nina Pajanti-Raudus, Jaana Sintonen, Vesa Sydänmaa ja Antti Zitting.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen 16-vuotiaat tytöt ja pojat kutsuttu maajoukkueleirille Kisakallioon
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa