Erik Murphy ja Shawn Huff iskussa EuroCupissa

Erik Murphy ja Shawn Huff olivat Frankfurt Skylinersin sankareita, kun joukkue avasi taipaleensa EuroCupissa maukkaalla jatkoaikavoitolla Torinosta.
Frankfurt voitti trillerissä Torinon niukasti 88-85 (75-75, 45-37). Murphy oli isossa roolissa viimeistellen kentän korkeimman pistemäärän 19. Torino aloitti ottelun vahvasti ja johti ensimmäisen neljänneksen lopulla jo kahdeksalla pisteellä, mutta Murphyn kolmen pisteen heitto 41 sekuntia ennen loppua toi Frankfurtin takaisin peliin mukaan.
Suomalaiskaksikko oli isossa roolissa myös 1,5 minuuttia ennen loppua, kun Torino johti pisteellä ja Murphy löysi Huffin kulmasta vapaana eikä Susijengin kippari erehtynyt bonusviivan takaa ja nosti Frankfurtin johtoon. Huff sai kunnian myös sinetöidä voittolukemat vapariviivalta pari sekuntia ennen loppua.
Murphy urakoi pisteidensä lisäksi neljä levypalloa, kaksi syöttöä, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa. Huff ei jäänyt iltapuhteessaan juuri heikommaksi 14 pisteen, kahdeksan levypallon, kolmen syötön, riiston ja kahden torjunnan saldollaan. Murphy teholuku 22 oli myös ottelun korkein yhdessä Torinon Jamil Wilsonin kanssa.
Lähde: Basket.fi

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä
- Suomen 18-vuotiaat tytöt päättivät PM-turnauksen voittoon
- Kauhajoki Mestarien liigan karsintoihin
- Erik Sajantila siirtyy Hollantiin
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Sasu Salin kruunasi kautensa mestaruuteen
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa