Elina Koskimies innoissaan uudesta haasteesta

Elina Koskimies teki sopimuksen espanjalaisen GDKO Bizkaia Ibaizabalin kanssa. Seura pelaa maassaan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
– On hienoa, että minulle aukesi mahdollisuus päästä ulkomaille ammattilaiseksi. Neljä vuotta jenkeissä kasvatti paljon ihmisenä ja pelaajana, mutta nyt on kiva palata takaisin Eurooppaan ja eurooppalaiseen pelityyliin. Espanja on todella hyvä koripallomaa, joten odotan jo innolla ensi kautta ja sen tuomaa kokemusta, Koskimies kommentoi Koripalloliiton verkkosivuilla.
Koskimies tunnetaan erinomaisena heittäjänä, jonka vapaaheittoprosentti 93,3% majaili läpi hänen viimeisen NCAA-kauden koko Yhdysvaltojen yliopistosarjan kärkikymmenikössä.
– Meillä on kasassa kilpailukykyinen joukkue ja tavoitteena on paras mahdollinen sijoitus. Valmentajan mukaan kamppailu sarjan kärkipaikoista tulee tällä kaudella olemaan kovaa, mutta lähdemme taistelemaan kaikesta.
Koskimies pelasi ensimmäisen kerran Susiladiesissa jo vuonna 2014.
– Henkilökohtaisena tavoitteena ensi kaudella on tottua taas eurooppalaiseen koripalloon ja, totta kai, mennä eteenpäin pelaajana. Pitkällä tähtäimellä tavoitteeni on päästä pelaamaan Euroopan huippusarjoissa, mutta myös nauttia jokaisesta kokemuksesta ja siitä, mitä koripallo minulle antaa.
Lähde: Basket.fi
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Susijengin nuori runkopelaaja siirtyy Michiganiin
- Awak Kuier tilastoi kaksi levypalloa ja kaksi torjuntaa
- Suomen 18-vuotiaille tytöille kaksi tappiota Serbiassa
- Sasu Salinin Espanjan kausi päätökseen
- Suomen 18-vuotiaat tytöt pelaa Serbiassa
- Tuomas Iisalon Bonn finaaleihin Saksassa
- Lassi Nikkarinen jatkaa Seagullsissa
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet Kisakallioon heinäkuussa
- Susijengi kohtaa Viron Espoossa 9.8.
- Ilari Seppälälle jatkoa Saint-Chamondissa
- Sasu Salinin Espanjan kausi päätökseen
- Tuomas Iisalon Bonn finaaleihin Saksassa
- Suomen 18-vuotiaat tytöt pelaa Serbiassa
- Lassi Nikkarinen jatkaa Seagullsissa
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet Kisakallioon heinäkuussa
- Susijengi kohtaa Viron Espoossa 9.8.
- Suomen 18-vuotiaille tytöille kaksi tappiota Serbiassa
- Susijengi Rising Stars kohtaa Latvian ja Viron
- Topias Palmi sai tilaisuuden ja peliaikaa
- Espanjassa ja Saksassa isoja pelejä