Awak Kuierilla kovat tavoitteet Italiassa

Awak Kuierin edustama Reyer Venezia on aloittanut mestaruutensa puolustamisen vahvasti jakaen Serie A1:n kärkipaikkaa yhdessä Schion kanssa. Viime kauden mestaruus avasi Reyer Venezialle myös paikan tämän kauden Euroliigaan, jossa italialaisjoukkue eteni jatkolohkovaiheeseen.
– Kausi on ollut kokonaisuudessaan ihan hyvä. Liigassa meillä on mennyt tosi hyvin ja Euroliigaa pääsin pelaamaan ensimmäistä kertaa ja siellä parhaita pelaajia vastaan. Ihan hyvin on mennyt, Kuier niputtaa kauden tähänastista antia Koripalloliiton sivuilla.
Kuierin viime kausi oli menestys, sillä hän pääsi vihdoin nostamaan Italian mestaruuspokaalia. Aiempina kausina hän oli ollut sekä Ragusan että Venezian kanssa välierissä häviten joka kerta Schiolle. Viime kaudella osat kuitenkin vaihtuivat, kun Venezia onnistui voittamaan mestaruuden.
– Se oli tosi tärkeä henkilökohtaisesti. Se oli neljäs kauteni täällä ja joka kerta aiemmin olin ollut lähellä. Viime vuonna sitten vihdoin tuli mestaruus.
Viime kauden päätteeksi Kuier valittiin finaalien MVP:ksi ja hän sai myös sarjan parhaan ulkomaalaispelaajan MVP-palkinnon. Tällä kaudella tähtäimessä on toinen peräkkäinen mestaruus.
– Sitä lähdetään hakemaan. Hoidetaan ensin mestaruus ja yritetään taas voittaa molemmat henkilökohtaiset palkinnot.
Koko haastattelu löytyy täältä.
Lähde: Basket.fi
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Viljami Vartiaisen Weber State putosi kyydistä NCAA:ssa
- Lauri Markkanen pitkästä aikaa tositoimissa
- Edon Maxhuni Susijengin esityksistä: ”Meillä oli hyviä pelejä ja huonoja hetkiä”
- Awak Kuier ylsi tupla-tuplaan Italiassa
- Lauri Markkasen pelitauko vain jatkuu
- Miro Little ja Viljami Vartiainen latoivat kolmosia NCAA-kentillä
- Elina Aarnisalon UCLA:lle tappio Big Ten -lopputurnauksen kynnyksellä
- NCAA: March Madness lähestyy
- Sasu Salinin Cluj-Napoca Eurocupin puolivälieriin
- Edon Maxhuni iskussa Italiassa