Awak Kuierilla kovat tavoitteet Italiassa

Awak Kuierin edustama Reyer Venezia on aloittanut mestaruutensa puolustamisen vahvasti jakaen Serie A1:n kärkipaikkaa yhdessä Schion kanssa. Viime kauden mestaruus avasi Reyer Venezialle myös paikan tämän kauden Euroliigaan, jossa italialaisjoukkue eteni jatkolohkovaiheeseen.
– Kausi on ollut kokonaisuudessaan ihan hyvä. Liigassa meillä on mennyt tosi hyvin ja Euroliigaa pääsin pelaamaan ensimmäistä kertaa ja siellä parhaita pelaajia vastaan. Ihan hyvin on mennyt, Kuier niputtaa kauden tähänastista antia Koripalloliiton sivuilla.
Kuierin viime kausi oli menestys, sillä hän pääsi vihdoin nostamaan Italian mestaruuspokaalia. Aiempina kausina hän oli ollut sekä Ragusan että Venezian kanssa välierissä häviten joka kerta Schiolle. Viime kaudella osat kuitenkin vaihtuivat, kun Venezia onnistui voittamaan mestaruuden.
– Se oli tosi tärkeä henkilökohtaisesti. Se oli neljäs kauteni täällä ja joka kerta aiemmin olin ollut lähellä. Viime vuonna sitten vihdoin tuli mestaruus.
Viime kauden päätteeksi Kuier valittiin finaalien MVP:ksi ja hän sai myös sarjan parhaan ulkomaalaispelaajan MVP-palkinnon. Tällä kaudella tähtäimessä on toinen peräkkäinen mestaruus.
– Sitä lähdetään hakemaan. Hoidetaan ensin mestaruus ja yritetään taas voittaa molemmat henkilökohtaiset palkinnot.
Koko haastattelu löytyy täältä.
Lähde: Basket.fi
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomen alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueelle EM-hopeaa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt upeasti EM-finaaliin
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hienosti EM‑mitalipeleihin
- Severi Kaukiaisella vahva kausi Virossa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hävisivät Italialle – voittivat silti lohkonsa
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Severi Kaukiaisella vahva kausi Virossa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hienosti EM‑mitalipeleihin
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt upeasti EM-finaaliin