Antto Nikkarinen siirtyy Lapuan Kobriin

Korisliiga-kauden 2016-17 MVP:ksi valittu Antto Nikkarinen, 28, vahvistaa Lapuan Kobria ensi kaudella.
Viime kaudella KTP:n pronssille johdattanut Nikkarinen on pelannut uransa aikana 466 Korisliiga-ottelua 8,9 pisteen, 2,3 levypallon ja 3,8 syötön keskiarvolla.
Viime kaudella Nikkarinen kirjautti 9,1 pistettä ja 5 syöttöä ottelua kohden. Nikkarinen on pelannut 38 ottelua Susijengin paidassa ja kaikkiaan 160 maaottelua Suomen paidassa eri ikäluokissa.
– Olen innoissani ensi kaudesta. Tyttöystäväni sukua asuu paljon Lapualla ja kun perheeseemme syntyi esikoinen, on tärkeää päästä lähelle tukiverkostoa. Itselläni ollut pari heikompaa kautta, joten haluan päästä paikkaan, jossa on iso vastuu ja rooli luvassa. Sitä on ensi kaudella tarjolla, Nikkarinen kommentoi seuran YouTube-tilillä.
Kesken viime kauden päävalmentajan tehtävät ottanut Ville Turja on Kobrien ensi kauden päävalmentaja. Lapua tiedotti samalla keskiviikkona tehneensä jatkosopimukset Jussi Turjan ja Lauri Toivosen kanssa.
Lähde: Basket.fi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Alex Murphy takaisin Japanin pääsarjatasolle
- Nuoret lupaukset kutsuttiin All Stars leirille
- Remu Raitanen Susijengistä – ”Kilpailu on erittäin kovaa”
- Sudenpennuille komea voitto Unkarista päätöspelissä
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Susijengi nousi sijalle 25