Antti Kanervo BC Nokian riveihin
Mestarien liigan karsintoihin ja tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva hallitseva Suomen mestari BC Nokia on solminut sopimuksen Antti Kanervon, 35, kanssa.
Äänekosken Huiman kasvatti nähdään nokialaisten riveissä jo ensi viikolla, kun joukkue suuntaa Turkkiin Mestareiden liigan karsintoihin.
Viime kaudella Kanervo edusti Islannin liigan Stjarnania, jossa hän teki keskimäärin 15,6 pistettä ja nappasi 2,6 levypalloa ottelua kohden. Heittäjänä tunnettu Kanervo onnistui kolmosissaan 37 % ja vapaaheitoissaan 87 % tarkkuudella. Ennen Islannin kautta hän pelasi viisi kautta Helsinki Seagullsissa, jonka riveissä hän juhli Suomen mestaruutta kauden 2022-23 päätteeksi.
Kanervo on pelannut Korisliigassa kaikkiaan 541 ottelua Seagullsin, Kauhajoen, Katajan ja Kouvojen riveissä. Suomen mestaruuden lisäksi Kanervon palkintovitriinistä löytyy kolme SM-hopeaa ja viisi SM-pronssia. Islannin lisäksi Kanervo on pelannut Ranskan Pro B:ssä. Häneltä löytyy lisäksi kokemusta eurokentiltä Kataja Basketin riveistä FIBA EuroChallengestä 22 ottelun verran. Kanervo on pelannut 129 maaottelua, joista 34 Susijengin riveissä.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Siirtopommi: Susijengin tähtilaituri siirtymässä Real Madridiin
- Susijengin MM-edustaja kolmatta kertaa urallaan ulkomaille
- Susijengin tähtisentteri siirtyy Barcelonaan
- Yllättävä käänne Susijengin tähden uralla – Mikael Jantunen jättää Fenerbahçen
- Koripallon MM-karsinnat: Susijengin pelit, tulokset, tv
- YLE: Maajoukkueesta pudotettu Jacob Grandison – nyt selvisi lisää
- Ranska oli kotonaan Susijengiä parempi – seuraavaksi luvassa kutkuttava ottelu
- Susijengi kohtaa Ranskan – ottelussa tällainen kokoonpano
- Susijengi nappasi voiton MM-karsinnoissa – mahdollisuus lohkoykköseksi
- Kotiyleisö teki Lauri Markkaseen vaikutuksen – ”En vaihtaisi mihinkään”
- Tuukka Kotti jatkaa upeaa uraansa
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Alexander Madsenilla taas pokaali tähtäimessä
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Anissa Poundsin heittokäsi kuumana
- Bundesliigassa neljä suomalaisvalmentajaa
- FIBA World Cup Trophy Tour Suomessa sunnuntaina
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Helmi Tulonen juhlii pronssia Slovakiassa
- Henrik Dettmannilla isot odotukset EM-kisoista