AL: Joonas Cavenin paluu yhä arvoitus

Aamulehti kertoo sivuillaan, että 27 A-maaottelua pelanneen Pyrinnön laituri Joonas Cavenin paluun ajankohta on yhä arvoitus.
Caven loukkaantui lokakuun 18. päivä Korisliigan ottelussa Seagullsia vastaan. Cavenin niska ja pää loukkaantuivat kontaktitilanteessa.
– Tällä hetkellä Joonas tekee joukkueen kanssa normaalia harjoittelua. Lisäksi hänellä on yksilöity treeniohjelma, joka tukee hänen kokonaisvaltaista harjoitteluaan, Pyrinnön joukkueenjohtaja Elisa Hakanen kertoo Aamulehdelle.
– Meillä ei ole missään nimessä tarkoituksena saada nopeita pikavoittoja, sillä Joonaksella on vielä paljon uraa jäljellä. Kun tässä pelataan huipulla, kukaan ei halua ottaa turhia riskejä. Emme laita pelaajaa kentälle, jos ominaisuudet eivät ole lokakuun ja huippu-urheilun vaatimalla tasolla, Hakanen huomauttaa.
Lähde: Aamulehti
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan Bundesliigassa
- Sasu Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun
- Mikael Jantunen jälleen finaaleihin Ranskassa
- Suomen 20-vuotiaat miehet avaavat kesän Kisakalliossa
- Enää 80 päivää EM-kotikisoihin
- Elmeri Abbey jatkaa uraansa Utahin yliopistossa
- Fiifi Aidoo jatkaa uraansa Kauhajoella
- Awak Kuier jatkaa uraansa Galatasarayn riveissä
- Severi Kaukiainen päätti kautensa Viron mestarina