3×3-koriksen SM-kiertue alkoi Helsingissä
Kuva: Juha Tamminen
3×3-koriksen Suomen mestaruuksista pelataan ensimmäistä kertaa tänä kesänä. SM-kiertue huipentuu kaksipäiväiseen finaaliturnaukseen Espoossa elokuun lopussa.
3×3 on kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n muokkaama versio katukoripallosta. Nopeaa, näyttävää ja viihdyttävää peliä voi pelata kuka tahansa, ja parhaille on väylä auki aina maailmankiertueelle asti. Laji nähdään olympialaisissa ensimmäistä kertaa Tokiossa 2020.
Lajia on pelattu aiemmin Suomessa muun muassa HNMKY:n Yökoriksen sekä Tapiolan Hongan järjestämissä turnauksissa. Nyt 3×3-korista nähdään ympäri Suomen, kun perinteiset katukoris-tapahtumat isännöivät muiden sarjojen ohella SM-kiertueeseen kuuluvia sarjoja.
Kiertuetta pelataan seitsemällä paikkakunnalla ja jokaisen turnauksen voittaja lunastaa paikkansa SM-lopputurnaukseen. Suomen mestaruuksista mitellään kaksipäiväisessä tapahtumassa Espoon Metro Areenan parkkipaikalla 24.-25.8.2018, samanaikaisesti, kun lähialueen halleilla ja kouluilla järjestetään kansainvälinen junioriturnaus Tallink Tournament.
SM-lopputurnauksessa pelataan Open- ja U17 -kategorioissa, miesten ja naisten sarjoissa. Kaikki voittajajoukkueet palkitaan matkalla kovatasoiseen 3×3-turnaukseen ulkomaille. Miesten sarjan voittajat pääsevät mittaamaan tasoaan Berliinin Challenger-turnaukseen, jossa palkintorahaa on jaossa 20 000 dollarin (USD) edestä. Challenger-turnauksen finalistijoukkueet saavat paikan World Tour -osakilpailuun, mikä on tasoltaan korkein kiertue.
3×3-koriksen ja perinteisen katukoriksen suurimmat erot löytyvät pelinopeudesta sekä tuomareista. Hyökkäysaika on 12 sekuntia, minkä lisäksi nopeutta lisää se, että korin jälkeen ei tule check-ballia tai taukoa. Peli jatkuu korin tai pallonhallinnan vaihtumisen jälkeen heti ja hyökkäävä joukkue voi heittää heti, kun pallo on käynyt kolmen pisteen viivan takana. Ottelua tuomitsee 1-2 tuomaria ja pöytäkirjaa pidetään tavallisen 5vs5-koripallon tapaan.
3×3-korikselle olennaista on myös se, että laji on yksilölaji, jota pelataan joukkueena. Joukkueet pelaavat kiertueilla paikasta finaalivaiheeseen, mutta samanaikaisesti pelaajat keräävät henkilökohtaisia ranking-pisteitä itselleen virallisista FIBA:n 3×3-turnauksista. Pelaajien ranking julkaistaan FIBA:n 3×3-sivuilla, ja listauksien avulla pelaajat voivat seurata omaa kehittymistään maakohtaisesti sekä kansainvälisesti.
SM-kiertueen paikkakunnat:
Helsinki 3.6.
Kouvola 9.6.
Salo 9.6.
Lappeenranta 10.6.
Tampere 30.6.
Oulu 14.7.
Helsinki 18.-19.8.
Lähde: Koripalloliiton tiedote.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timberwolves jälleen liian kova Jazzille – Lauri Markkanen 21 pistettä ja 8 levypalloa
- Miro Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä