20-vuotiaille miehille niukka tappio

Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue koki niukan tappion Kreikalle Dubrovnikin helteessä korilukemin 54-58 (28-30).
Kroatiassa kovatasoisessa turnauksessa Suomi pelasi tasapäittäin kreikkalaisia vastaan. Helteisen Dubrovnikin pelihallin sisällä lämpötila lähenteli viittäkymmentä astetta ja molemmat joukkueet takertelivat heittopelinsä parissa.
Neljä minuuttia ennen loppua Edon Maxhunin kolmonen toi Sudenpennuille kahden pisteen johtoaseman, mutta Kreikka vastasi omilla onnistumisillaan. Viimeisillä minuuteilla Suomella riitti tontteja joko tasoitukseen tai ohitse, mutta hikiset pallot kolisivat koriraudoissa.
Suomelle osui kehno heittopeli, kun kolmoset upposivat vain 7/31 (22%). Kolmostakkuilun lisäksi suomalaisten Akilleen kantapääksi kostautuivat virheet.
Nihkeäkorisessa ottelussa Suomen etevimmät pistetehtailijat olivat Elias Valtonen (14/6), Edon Maxhuni (12/8/4 syöttöä) ja Hannes Pöllä (7/11).
Suomi kohtaa sunnuntaina 1.7. isäntäjoukkue Kroatian.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hall of Fame -kunniagalleriaan neljä uutta legendaa
- Taru Tuukkanen ja Lassi Nikkarinen valittiin Korisliigan Vuoden pelaajiksi
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Susijengillä mielenkiitoinen arpa MM-karsinnoissa
- Roosa Lehtoranta suuntaa katseensa kesään Susiladiesin kanssa
- Susijengillä jännittävä päivä tiistaina
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja
- Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramon finaaleihin
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin