19-vuotias huippulupaus pelaa 20 000 ihmisen edessä

Olivier Nkamhoua, 19, pelaa koripalloa Yhdysvalloissa Tennesseen yliopistossa.
Tennessee ei ole mikään pikkukoulu, vaan kotiluola Thompson-Boling Arenassa otteluita käy katsomassa keskimäärin noin 17 000 ihmistä. Huippupeleissä, kuten helmikuun alussa Kentucky vastaan, katsojamäärä hipoo maksimikapasiteettia 21 678 katsojaa.
– Ekat pari kertaa siinä nousi aikamoinen adrenaliini pintaan. Vähän ajan päästä ymmärtää, että koris on korista. Aivan sama katsooko yksi tyyppi vai 20 000, niin sun pitää vain pelata korista, ei mitään muuta, Nkamhoua kertoo Basket.fin haastattelussa.
Vaikka joukkue oli viime keväänä Sweet Sixteenissä, niin kuluvaan kauteen joukkue koko aikamoisen myllerryksen. Joukkueen kolmivuotinen kulmakivi, ja kaksinkertainen konferenssin vuoden pelaaja, Grant Williams ilmoittautui NBA:n varaustilaisuuteen ja pelaa nyt tulokaskauttaan Boston Celticsissä.
Pelaajia lähti ja uusia pelaajia tuotiin sisään. Puolet joukkueesta on Nkamhouan tavoin freshmaneja, ensimmäisen vuoden pelaajia.
– Meidän kaudessa on ollut ylä- ja alamäkiä. Itse en ole löytänyt rytmiä, eikä rehellisesti sanoen koko joukkue ole vielä löytänyt yhteistä rytmiä. Nyt edessä on tärkeimmät hetket, jolloin nähdään, mikä on meidän potentiaali, Nkamhoua kertoo.
Nkamhoua on parhaimmillaan yltänyt loistosuorituksiin kuten joulukuun 11 pisteen ja 13 levypallon tupla-tupla Florida A&M:ää vastaan, mutta esimerkiksi tammi- ja helmikuun vaihteessa muutaman viikon pätkä meni alle kymmenen minuutin peliajalla. Tuolloin Nkamhoua tunnusti julkisesti, että otti peliminuuttinsa itsestäänselvyytenä.
Tennessee on konferenssinsa sarjataulukossa keskivaiheilla. Nurkan takana on jo marraskuu, March Madness, jolloin pelataan ensin konferenssien lopputurnauksen, minkä jälkeen edessä on mahdollinen kutsu NCAA:n lopputurnaukseen, Big Danceen.
– Tietenkin alkuvuodesta puhuttiin lyhyen ja pitkän ajan tavoitteista. Lyhyellä tähtäimellä aina seuraava peli pitää voittaa. Mutta takaraivossa on se, että halutaan päästä lopputurnaukseen messiin ja näyttää, että osataan pelata korista, Nkamhoua aloittaa.
– Samaan aikaan meidän pitää muistaa, että ei me olla vielä tehty mitään. Puolet meistä on freshmaneja, ei me olla ansaittu mitään, vaan meidän pitää tehdä töitä sen eteen.
Lähde: Basket.fi
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Daniel Jansson valittiin jälleen vuoden valmentajaksi Saksan ProA:ssa
- Susijengin nuori runkopelaaja siirtyy Michiganiin
- Awak Kuier tilastoi kaksi levypalloa ja kaksi torjuntaa
- Suomen 18-vuotiaille tytöille kaksi tappiota Serbiassa
- Sasu Salinin Espanjan kausi päätökseen
- Suomen 18-vuotiaat tytöt pelaa Serbiassa
- Tuomas Iisalon Bonn finaaleihin Saksassa
- Lassi Nikkarinen jatkaa Seagullsissa
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet Kisakallioon heinäkuussa
- Susijengi kohtaa Viron Espoossa 9.8.
- Sasu Salinin Espanjan kausi päätökseen
- Tuomas Iisalon Bonn finaaleihin Saksassa
- Suomen 18-vuotiaat tytöt pelaa Serbiassa
- Susijengi kohtaa Viron Espoossa 9.8.
- Suomen 18-vuotiaille tytöille kaksi tappiota Serbiassa
- Susijengi Rising Stars kohtaa Latvian ja Viron
- Susijengin nuori runkopelaaja siirtyy Michiganiin
- Lassi Nikkarinen jatkaa Seagullsissa
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet Kisakallioon heinäkuussa
- Topias Palmi sai tilaisuuden ja peliaikaa